Majowe koncerty muzyki dawnej za darmo w wrocławskich kościołach i salach
W maju Wrocław żyje muzyką dawnych epok. Nadchodzący miesiąc przyniesie serię koncertów, które pozwolą mieszkańcom i gościom miasta na bezpłatne delektowanie się dźwiękami minionych wieków.
  • W czwartek, 9 maja o 19:00 w katedrze św. Marii Magdaleny odbędzie się recital organowy.
  • Kolejnego dnia, 10 maja o 18:00 w Oratorium Marianum wystąpi Joanna Klisowska.
  • 12 maja o 16:00 w Klubie Muzyki i Literatury Marek Dyżewski poprowadzi wykład o muzycznych skarbach.
  • Na koniec, 1 i 2 czerwca, koncerty w Trzebieszowicach i Żórawinie zakończą festiwal.

Organizatorzy festiwalu "Maj z muzyką dawną", który obchodzi już ponad 30 lat istnienia, skupiają się na edukacji muzycznej i kulturalnej. Jak co roku, Robert Chmielarczyk, dyrektor organizacyjny festiwalu, podkreśla: – Chcemy edukować i przybliżać muzykę dawną – średniowieczną, renesansową i barokową – młodym ludziom, czyli uczniom i studentom, ale oczywiście także wszystkim melomanom w wieku średnim czy seniorom. Dzięki temu, wstęp na wszystkie koncerty jest wolny dla uczniów i studentów za okazaniem ważnej legitymacji.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdziemy recital organowy Bartosza Patryka Rzymana, który zaprezentuje utwory takich mistrzów jak Georg Böhm, Johann Pachelbel oraz Johann Sebastian Bach. Ponadto, Joanna Klisowska, sopranistka o międzynarodowej karierze, wykona utwory angielskich kompozytorów XVII wieku. Wyjątkowe doznania obiecuje także wykład Marka Dyżewskiego, który odsłoni tajemnice muzyczne świętej góry w Gostyniu.

Festiwal zakończy się dwoma koncertami z udziałem zespołu Capella All'Antico, prezentującego muzykę europejską z okresu XIII-XVI wieku. Pierwszy koncert rozpocznie się 1 czerwca o godzinie 20:00 w Zamku na Skale w Trzebieszowicach, a drugi dzień później o 12:00 w Kościele św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie.

Wrocław w maju stanie się miejscem, gdzie historia muzyki ożywa na nowo, tworząc przestrzeń dla zrozumienia i docenienia bogactwa kulturowego minionych epok. To doskonała okazja, by zanurzyć się w dźwiękach, które kształtowały europejską tradycję muzyczną.


Opierając się na: Urząd Miasta we Wrocławiu