Niewielkie rany i drobne skaleczenia zazwyczaj nie wymagają wizyty na pogotowiu. Niemniej jednak niezmiernie ważne jest odpowiednie postępowanie w tego rodzaju sytuacjach, gdyż prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy decyduje o tym, czy uda się uniknąć zakażenia lub innych powikłań. Zasady udzielenia pierwszej pomocy przy skaleczeniach zależą przede wszystkim od rodzaju rany. Skaleczenie to nic innego jak przerwanie ciągłości tkanki skórnej, pojawiające się w wyniku zranienia. Zastosowanie odpowiednich działań, między innymi prawidłowego oczyszczenia i dezynfekcji, pozwoli usunąć z rany wszelkie groźne bakterie i zanieczyszczenia. Ponadto prawidłowo udzielona pierwsza pomoc posiada również kluczowe znaczenie w gojeniu się różnego rodzaju zranień. Najważniejsze jest to, by nie dopuścić do pojawienia się zakażenia rany. Na temat tego jakie są objawy zakażenia rany przeczytasz na netlekarz.pl.

Istnieje klika rodzajów ran

Wyróżniamy kilka rodzajów ran: otarcie naskórka, rana cięta, rana tłuczona, rana szarpana, rana kąsana. Jest to najczęściej stosowany wśród specjalistów podział na rodzaje ran.

Pierwszy rodzaj ran, czyli otarcie naskórka, polega tylko na uszkodzeni naskórka, wtedy jak skóra zostaje zdarta, a na powierzchni otarcia występują kropelki krwi, które tworzą strup. Kolejny rodzaj ran – rana cięta. Jak wynika z nazwy, powstaje na skutek przecięcia na przykład jakimś ostrym przedmiotem lub narzędziem. Skaleczenie w tym przypadku wywołuje silne krwawienie, jako że doszło do uszkodzenia licznych naczynek krwionośnych, natomiast ból jest prawie nieodczuwalny. Przy tego rodzaju urazach rzadziej dochodzi do zakażenia, co oznacza, iż rany te goją się bez powikłań. Jednak czasami dochodzi do zakażeń, ale tylko dlatego, iż przedmiot, który wywołał uraz, był brudny. Kolejny rodzaj rany – to rana tłuczona. W przeciwieństwie do rany ciętej, powstaje na skutek uderzenia tępym narzędziem lub przedmiotem, w wyniku czego skóra pęka wraz z tkanką podskórną, a następnie te tkanki giną. Wbrew pozorom tego rodzaju rany są najgorsze. Chociaż krew leci znacznie wolniej, stłuczone tkanki w szybki i łatwy sposób obumierają, przez co bardzo łatwo już o zakażenie. Kolejny rodzaj ran – rana kłuta. Mimo, że ma małą średnicę, to może być dość głęboka. Pamiętajmy, iż wnętrze rany może być zakażone, szczególnie po nadepnięciu na zardzewiały gwóźdź. Kolejny rodzaj ran – rana szarpana. Posiada ona zarówno cechy rany ciętej, jak i tłuczonej. Rana kąsana natomiast, jak wskazuje nazwa, powstaje w wyniku ugryzienia przez zwierzę. Pamiętajmy, iż wokół tego typu rany pojawia się strefa zgniecenia, dlatego długo i ciężko się goi, i jest bardzo podatna na zakażenia. Ze względu na stopień ryzyka zakażenia, rany kąsane, zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ogólny stan i samopoczucie chorego. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie objawy, jak: bladość, zaburzenia krążenia czy problemy z oddychaniem. Przy skaleczeniach musimy przede wszystkim zastosować takie działania, które: zatamują krwawienie, zapobiegną zakażeniu rany przez (dezynfekowanie, a następnie założenie specjalnego opatrunku), unieruchomią (w przypadku, gdyby zranienie dotyczy kończyny), umożliwią jak najszybsze dostarczenie poszkodowanego na pogotowie.

Jak zdezynfekować ranę?

Jeżeli mamy do czynienia z drobnym skaleczeniem, dezynfekcja wodą utlenioną nie jest wymagana, ponieważ nie zachodzi ryzyko przeniknięcia zabrudzeń czy bakterii do wnętrza organizmu. Wystarczy jeśli dokładne oczyścimy ranę przemywając ją zwykłą czystą wodą. Następnie można zdezynfekować ranę za pomocą wody utlenionej lub płynu antyseptycznego. Na wszelki wypadek, warto ją przykryć plastrem z opatrunkiem.

W przypadku gdy rana jest głęboka, pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie można stosować w celu jej przemywania spirytusu, jako że bardzo szybko może spowodować poważne uszkodzenie wewnątrz tkanek. Należy wiedzieć, iż wszelkie preparaty na bazie spirytusu można stosować tylko i wyłącznie na nieuszkodzoną skórę, czyli tam, gdzie nie ma otwartych ran.

Gdy rana jest duża i silnie krwawi, aby zatamować krwawienie, trzeba delikatnie ucisnąć ją czystym gazikiem, a następnie unieść wyżej skaleczoną część ciała i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Głębokie rany będą wymagały założenia szwów. Do głębokich ran należą te, które mają powyżej 6 mm głębokości i mają poszarpane brzegi. Pamiętajmy, iż odpowiednie prawidłowe zamknięcie rany w ciągu kilku godzin od momentu zdarzenia, znacznie redukuje ryzyko wystąpienia zakażenia.