Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu, przewożone w pojeździe wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu można przewozić na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy jest przytrzymywane jedynie za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadku, kiedy ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego. Co jeszcze powinieneś widzieć, aby mieć pewność, że twoje dziecko podróżuje bezpiecznie? Zobacz poniżej…

Pamiętajmy, że każdy fotelik lub inne urządzenie powinno być dobrane do wzrostu i wagi dziecka, a także zamontowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta oraz odpowiadać właściwym warunkom technicznym dla tego typu urządzeń. Przepis ten dotyczy dzieci przewożonych w pojazdach kategorii: M1, N1, N2, N3.

Natomiast, gdy chcemy przewieźć troje dzieci na tylnym siedzeniu w pojeździe kategorii M1 lub N1 i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata może być przewożone gdy jest przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa.

Kategorie pojazdów:

M1 - pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy

N1 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t,

N2 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t,

N3 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalna masę całkowitą przekraczającą 12 t.

Za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 pkt karnych.
Szczegółowe przepisy dotyczące sposobu przewozu dzieci w pojazdach oraz korzystania z pasów bezpieczeństwa możemy znaleźć też w art. 39 Ustawy prawo o ruchu drogowym.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 


Dodaj komentarz

Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Kod antyspamowy
Odśwież