Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Skierowani natychmiast do jednej z podwrocławskich miejscowości policjanci, zatrzymali dwóch włamywaczy i odzyskali skradzione mienie. Ustalenia funkcjonariuszy potwierdziły, że sprawcy po wybiciu szyb, weszli na teren budowy i ukradli kable oraz grzejnik elektryczny. Obaj trafili prosto na komisariat i do policyjnego aresztu. Za kradzież z włamaniem, grozić im może kara do 10 lat pozbawiania wolności. W tym przypadku, niewątpliwie na działania mundurowych, wpływ miała szybko przekazana informacja od czujnych sąsiadów. Mając na uwadze to i inne tego typu zdarzenia funkcjonariusze ponownie apelują o właściwie zabezpieczanie własnego mienia, a tym bardziej niezamieszkałych obiektów w budowie w okresie zimowym. Policjanci przekazują też kilka porad, jak można uchronić się przed tego typu przestępstwami.

Do policjantów z wrocławskiej komendy miejskiej, wpłynęło zgłoszenie o osobach kręcących się po placu budowy domów szeregowych. Dwaj mężczyźni mieli chodzić po obiekcie w jednej z podwrocławskich miejscowości i świecić latarkami. Słychać było też odgłos tłuczonej szyby.

Poinformował jeden z mieszkańców, który nie pozostał obojętny i od razu chwycił za telefon zawiadamiając o swoich podejrzeniach Policję. Najbliżej na miejsce mieli policjanci z Komisariatu Policji w Długołęce, którzy natychmiast ruszyli we wskazanym kierunku. Po chwili funkcjonariusze byli już nieopodal miejsca zdarzenia. Gdy mężczyźni spostrzegli zbliżający się radiowóz, zaczęli szybkim krokiem oddalać się w kierunku pobliskich zabudowań.

Niemal błyskawicznie zostali zatrzymani przez policjantów. Mieli przy sobie torbę z przedłużaczami i elektrycznym grzejnikiem.

Na miejsce przyjechał też dodatkowy patrol, który dokładnie sprawdził teren budowy. Mundurowi ujawnili wybite w trzech miejscach szyby, wszystkie około dwumetrowej wysokości.

Obaj mężczyźni zostali w charakterze osób podejrzewanych o dokonanie kradzieży z włamaniem, przewiezieni na komisariat, a następnie trafili do policyjnego aresztu. Okazali się nimi mężczyźni przebywający na terenie powiatu wrocławskiego, w wieku 24 i 29 lat.

Obecnie firma budowlana szacuje straty dotyczące zniszczonego mienia oraz samej kradzieży.

Okres zimowy to czas przestoju na wielu budowach, ponieważ spora część z używanych materiałów nie może być stosowana w ujemnych temperaturach. Ekipy budowlane czekając na cieplejszy okres, rzadziej bywają wtedy na obiektach, a sytuacje tą wykorzystują złodzieje. Budowy w tym czasie, są mniej pilnowane i sprawców kradzieży kusi nie tylko pozostawiony sprzęt i przedmioty, które można sprzedać na złom, ale też inne jeszcze niewykorzystane materiały.

Pamiętajmy więc, aby właściwie zabezpieczyć teren budowy. Powinien on być ogrodzony – to już samo w sobie stanowi przeszkodę do pokonania. Sprawdzą się również halogeny, które reagują na ruch i silnym światłem doświetlają plac budowy. Wtedy z daleka widać, że ktoś kręci się po budowie. Umowa z firmą ochroniarską, która odwiedzi naszą posiadłość w nocnym patrolu po okolicy to dodatkowe zabezpieczenie. Razem z postępem prac na budowie i gromadzenia na działce budowlanej coraz to większej ilości drogich materiałów i narzędzi, warto pomyśleć o systemie alarmowym lub monitoringu. Starajmy się również kupować materiały na bieżąco, tak aby nie składować ich w nadmiarze, a jeśli w okolicy są już zamieszkałe domy, poprośmy przyszłego sąsiada o zwrócenie uwagi na wszystkie kręcące się w okolicy naszej posesji osoby.

 

st. sierż. Dariusz Rajski