Lampa do projektora to nieodłączny element każdego urządzenia do wyświetlania obrazu, stosowanego często w szkołach i w firmach, a także w domach. W większości modeli jest to część, która po pewnym czasie wymaga wymiany – jakie są przyczyny jej zużycia i gdzie znaleźć dla niej zastępstwo?

Lampa do projektora – kluczowa część urządzenia

Lampa do projektora stanowi podstawowe wyposażenie tego typu urządzeń – to dzięki niej możliwe jest wyświetlanie obrazu na wybranej powierzchni. Stosuje się ją w modelach różnego typu, wykorzystujących technologię:

  • DLP, czyli digital light processing, polegającą na cyfrowym przetwarzaniu światła – opiera się ona na optycznych mikroukładach elektromechanicznych z zastosowaniem mikroluster, rozpraszających oraz odbijających światło,
  • LCD, czyli liquid-crystal display, opierającą się na ciekłych kryształach, które ulegają polaryzacji pod wpływem prądu oraz są indukowane za pomocą światła.

Wymiany lampy do projektora nie przeprowadza się w projektorach LED – w nich źródłem światła są diody elektroluminescencyjne, odznaczające się bardzo długą żywotnością.

Budowa lampy do projektora

Częściami składowymi lampy do projektora są mocna żarówka oraz moduł montażowy. Żarówka oczywiście pełni rolę źródła światła, natomiast moduł montażowy ma za zadanie ułatwić wymianę całej lampy. Ponadto, czuwa nad prawidłowym, stabilnym umieszczeniem żarówki w urządzeniu i ułatwia podłączenie jej do źródła napięcia, a także stanowi osłonę dla wnętrza projektora w razie wybuchu żarówki. Moduł jest wyposażony w soczewkę, która redukuje szkodliwe promieniowanie UV, pochodzące z żarnika.

Moduł montażowy jest zazwyczaj wykonany ze specjalnego plastiku (odpornego na działanie wysokich temperatur) lub metalu oraz szklanej soczewki, której głównym zadaniem jest nakierowanie strumienia światła prosto do układu optycznego urządzenia, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie obrazu. Moduł lampy do projektora posiada również odpowiednie okablowanie, pozwalające na przyłączenie go do urządzenia. W niektórych modelach stosuje się specjalny chip, który mierzy czas pracy lampy, aby zasygnalizować użytkownikowi konieczność jej wymiany po upływie wyznaczonej ilości godzin pracy.

Lampa do projektora

Jaka jest oznaka zużywania się lamp do projektora?

Lampy do projektora to urządzenia o określonej ilości godzin, którą są w stanie prawidłowo działać, zapewniając właściwą jasność obrazu. Już od pierwszego włączenia powoli następuje proces ich zużycia, w wyniku którego element działa z coraz mniejszą skutecznością. Standardowa żywotność lamp projektorowych to od 2000 do 3000 godzin, przy czym zależy to od modelu – producenci informują o indywidualnym zalecanym czasie wymiany w przypadku swoich wyrobów. Lampa jest uważana za zużytą w przypadku, kiedy utraciła połowę siły światła.

Zużycie lampy jest wyraźnie widoczne poprzez zmniejszenie jakości wyświetlanego przez projektor obrazu – jeśli stał się on zamglony i niewyraźny, oznacza to, że prawdopodobnie należy wymienić lampę na nową. Sygnałem do wymiany mogą być także trzaski, słyszane podczas pracy urządzenia.

Zazwyczaj lampy zużywają się w sposób naturalny – jest to standardowy proces, dlatego wymiana jest konieczna po pewnym czasie w przypadku każdego projektora. Lampa może jednak zostać również zniszczona poprzez nieodpowiednie użycie urządzenia – ze względu na jej nagrzewanie się podczas pracy, musi być chłodzona poprzez wentylatory. Jeśli więc zasilanie urządzenia zostanie nagle wyłączone, lampa może pęknąć.

Gdzie zamówić lampy do projektorów?

Lampy do projektorów najlepiej wymieniać na części oryginalne, produkowane przez takie firmy, jak Benq, Epson, Sony czy Sharp. Można uzyskać również zamienniki, jednak zaleca się stosowanie jedynie modeli opartych na oryginalnych żarówkach, posiadających zamienne moduły. W zależności od modelu projektora, można zakupić lampę z lub bez modułu montażowego. Warto korzystać z ofert sprawdzonych sklepów, specjalizujących się w projektorach różnego typu.