Dziś od wczesnych godzin rannych, wrocławscy policjanci pełniący służbę na drogach, prowadzą wzmożone działania kontrolne pn. „Poprawa Bezpieczeństwa Rowerzystów w Ruchu Drogowym”. Akcję funkcjonariusze realizują na terenie miasta i powiatu wrocławskiego. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom jednośladów, w aspekcie stale rosnącej ilości osób wybierających właśnie ten ekologiczny środek transportu, do przemieszczania się po zakorkowanym mieście. Policjanci zwracają gównie uwagę na to jak kierowcy zachowują się wobec rowerzystów i kontrolują przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez obie grupy.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu od wczesnych godzin porannych realizują, na terenie miasta i powiatu wrocławskiego, działania kontrolne pn. „Poprawa Bezpieczeństwa Rowerzystów w Ruchu Drogowym”. Głównym celem prowadzonej akcji jest eliminowanie z ruchu drogowego wszelkich zachowań powodujących zagrożenie życia lub zdrowia niechronionych uczestników ruchu, a w szczególności rowerzystów.

Policjanci egzekwują stosowanie się do obowiązujących przepisów wszystkich użytkowników dróg. Szczególną uwagę zwracając na: ustępowanie pierwszeństwa pieszym i rowerzystom w miejscach do tego wyznaczonych, wyprzedzanie pojazdów na lub bezpośrednio przed takimi miejscami, omijaniu pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszym i rowerzystom. Monitorują też czy kierowcy i piesi stosują się do sygnalizacji świetlnej, nieprawidłowe parkowanie samochodów w obrębie przejść dla pieszych i dróg rowerowych, przekraczanie prędkości w rejonie tego typu stref oraz wiele innych, mogących stwarzać niebezpieczeństwo zachowań.

Działaniami objęte są miejsca, gdzie dochodzić może do popełniania wykroczeń przez kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz występuje duże prawdopodobieństwo zdarzeń z ich udziałem.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak