W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wrocławscy policjanci, jak również funkcjonariusze z całej Polski prowadzą dzisiaj działania pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Głównym celem akcji jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania przepisów dotyczących zachowania prędkości oraz pozostałych przepisów ruchu drogowego.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na zatrzymaniu tych kierujących, którzy po minięciu pierwszego patrolu policji przyspieszają, przekraczając dozwoloną prędkość. Kontrola poruszającego się pojazdu prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W każdorazowych działaniach mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie, na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym na drogach odnotowuje się wzmożony ruchu związany z wyjazdami na kolonie, obozy oraz wczasy rodzinne.

Policjanci mają na celu wyeliminowanie kierowców, którzy ignorują przepisy dotyczące ograniczeń prędkości oraz nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego. Pragną również napiętnować negatywne zachowania użytkowników dróg oraz wyrobić przeświadczenie u kierowców, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna, a kara towarzysząca takim wykroczeniom nieuchronna.

Posterunki kontroli radarowej wyznaczone zostały z uwzględnieniem natężenia ruchu, miejsca nagminnego łamania ograniczeń prędkości oraz z uwagi na warunki atmosferyczne.

Policjanci przypominają, że kierowca zawsze powinien dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze. Brawura połączona z przekroczeniem prędkości to nadal główne przyczyny tragicznych wypadków drogowych, w których giną ludzie.

st. sierż. Dariusz Rajski