Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Kilka upalnych dni i dość deszczowy piątek za nami, jednak przed nami prawdopodobnie słoneczny weekend. Mając to na uwadze, wielu wrocławian prawdopodobnie wybierze się na wycieczki, wykorzystując swoje jednoślady. Warto wtedy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w ruchu, a także odpowiednim zabezpieczeniu rowerowym. „Odpowiednim” to znaczy takim, które uchroni nas przed kradzieżą roweru. Policjanci przypominają o korzystaniu z zabezpieczeń, najlepiej tych, które posiadają atesty, a przemieszczając się po ulicach i ścieżkach rowerowych, przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu. Co jeszcze można zrobić, aby wypoczywać bezpieczniej? Przeczytaj poniżej…

Po pierwsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem

Czasami chcemy wejść tylko na minutę do sklepu, wyłącznie po jedną rzecz i myślimy, że będziemy swoją własność obserwować przez witrynę sklepu. Nic bardziej mylnego. Zaabsorbowani zakupami szybko zapomnimy o stojącym samotnie rowerze, a złodziej szybko wykorzysta fakt, że pozostawiliśmy go bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Może się nawet okazać, że nie zauważymy jak sprawca kradzieży, właśnie pośpiesznie odjeżdża naszym jednośladem, na który wydaliśmy kilka tysięcy złotych. Wtedy okazuje się, że mieliśmy co prawda linkę zabezpieczającą, ale przecież weszliśmy do sklepu tylko na chwilę, więc z niej nie skorzystaliśmy.

Pamiętajmy, że niejednokrotnie okazja czyni złodzieja, a stojący bez żadnego nadzoru rower staje się łatwym łupem.

Funkcjonariusze biorąc pod uwagę specyfikę zgłoszeń kradzieży rowerów, mogą stanowczo powiedzieć, że w dużej mierze można byłoby ich uniknąć. Apelują więc o nie pozostawianie jednośladów bez zabezpieczenia. Korzystajmy wyłącznie z atestowanych zabezpieczeń rowerowych, które wykonane są np. z hartowanego metalu, stali wysokowęglowej, lub ogniw kutych na zimno. Sprzedawca w każdym dobrym sklepie rowerowym, na pewno doradzi nam, które zabezpieczenia są najlepsze. Niestety te, które kosztują kilkanaście złotych, złodzieje pokonują w kilka sekund.

Gdzie trzymać rower.

Policja odradza przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Zdarza się, że mieszkańcy, szczególnie dużych blokowisk, sami wpuszczają obcych pod pretekstem pozostawienia ulotek. Takie rowery są ponadto przeszkodą w ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych. W przypadku ewakuacji są dużym utrudnieniem, choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba wynieść kogoś z budynku na noszach lub medycznym łóżku. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być więc uprzątnięte i to jest w naszym najlepszym interesie. Rowery przechowujmy w pomieszczeniach posiadających drzwi antywłamaniowe lub innych bezpiecznych miejscach, do których nie mają dostępu osoby postronne. 

Znakować czy nie? Zawsze TAK!!!

Rozważmy również możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych. Program „Twój rower – Twoja własność” polega na znakowaniu rowerów i sporządzaniu ich opisu, spisywaniu numeru ramy, typu, koloru, innych cech szczególnych – aby łatwiej było rower odnaleźć w przypadku kradzieży. Rower można oznakować na każdym wrocławskim komisariacie. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji – Twój Rower Twoja Własność

 

Wiele przypadków pokazuje, że złodzieje omijają szerokim łukiem te jednoślady, które są oznakowane przez Policje, ponieważ nie mogą ich później szybko sprzedać.

Jak bezpiecznie jeździć rowerem? Należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu!

Pamiętajmy, że kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej, można poruszać się poboczem lub jezdnią.

Jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązani jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie.

Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a jedną z najważniejszych spraw, jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Policjanci apelują do wszystkich użytkowników ruchu o rozsądek i rozwagę na drodze. Do kierujących pojazdami o to, aby dzielili się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzali ich w sposób bezpieczny. Do rowerzystów i pieszych, o bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu i ustępowanie pierwszeństwa innym, a także szczególną ostrożność na skrzyżowaniach dróg i bezpośrednio w obrębie przejść dla pieszych.  
Życzymy samych bezpiecznych podróży.


asp. szt. Łukasz Dutkowiak