Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Należy o tym pamiętać zawsze, gdy widzi się osobę, która piła alkohol i chce prowadzić samochód. Nie dopuszczając do tego, być może ratujemy się życie i zdrowie tej osoby, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzą dziś wzmożone działania kontrolne. Celem akcji pn. „Trzeźwy poranek” jest eliminowanie z ruchu wszystkich pijanych kierowców.

Przypominając kierowcom o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie organizują akcje i kampanie profilaktyczne, a także wzmożone działania kontrolne.

Kolejna z nich, przeprowadzana jest właśnie dzisiaj, od wczesnych godzin porannych. Policjanci ze sprzętem pomiarowym na ulice miasta i powiatu wyjechali o świcie, aby skutecznie prowadzić kontrole pojazdów. Patrole zobaczymy m.in. na głównych ciągach komunikacyjnych, a także w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń.

Ponieważ pijani kierowcy nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych, tylko dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym, można znacząco ograniczyć ich ilość.

Jak wiemy, spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje też różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem, a także własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz całego otoczenia.

Dla tego funkcjonariusze, zwracają się z prośbą do osób będących świadkami sytuacji kiedy osoba pijana chce wyruszyć w podróż, o natychmiastowy kontakt z najbliższą jednostką Policji lub poprzez numer alarmowy 112. Wszystko po to, aby policjanci mogli podjąć niezwłoczne i skuteczne działania. Należy również pamiętać, że dziwne zachowanie na drodze, może być powodem choroby kierowcy i potrzebna mu będzie pomoc medyczna.

 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak