Dziś oraz jutro temperatury przekroczą 30 st. Jak uchronić się przed niekorzystnym wpływem gorąca? Poniżej kilka praktycznych porad wrocławskich policjantów, do których w szczególności powinny stosować się dzieci oraz osoby starsze. O czym więc należy pamiętać?

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:

  • Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu - pilne sprawy załatw rano lub po południu, a okres w którym słońce góruje najwyżej, czyli około godz. 12:00 - pozostań w domu.
  • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
  • Unikaj wysiłku fizycznego w pełnym słońcu, ponieważ może wtedy dojść do omdleń.
  • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
  • Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Udar słoneczny

Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

Oparzenia słoneczne

W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Bezpieczeństwo nad wodą

Pamiętajmy również o tym, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Niestety, policyjna praktyka pokazuje, że dużo utonięć jest spowodowanych właśnie stanem nietrzeźwości. Niebezpieczeństwo jest tym większe, jeśli kąpiemy się w miejscach niestrzeżonych: rzekach i jeziorach, w których dno jest niepewne i nieoczekiwanie mogą pojawiać się prądy wodne.

 

st. sierż. Dariusz Rajski
źródło: KGP / Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu