Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wzięli udział w uroczystej gali z okazji finału konkursu organizowanego z okazji obchodów stulecia Policji. Było to możliwe dzięki wygranym kwalifikacjom wojewódzkim w kategorii Literatura. Praca mundurowych z komendy miejskiej została wówczas wyróżniona przez jury Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Podsumowanie ogólnopolskiego przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach tak ważnej dla naszej formacji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej wymagało wyjątkowej oprawy. 5 czerwca o godzinie 13:30 rozpoczęła się uroczysta Gala Finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji”.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, BSWP i CBŚP, dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji i ich zastępcy, zastępcy komendantów wojewódzkich Policji, dowódcy i ich zastępcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, dyrektorzy oraz przedstawiciele państwowych instytucji, kadra naukowa, członkowie stowarzyszeń kombatanckich oraz Rodzin Policyjnych, dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych, pedagodzy, naczelnicy, policjanci i pracownicy Policji z całego kraju, słuchacze z CSP w Legionowie, uczniowie klas mundurowych i przede wszystkim uczestnicy konkursu z rodzinami i opiekunami. Kierownictwo Polskiej Policji reprezentował mł. insp. Tomasz Szymański, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Gala obfitowała w wyjątkowe występy artystyczne utalentowanych funkcjonariuszy i pracowników Policji oraz młodzieży związanej z Policją.

Choć praca wrocławskich funkcjonariuszy pt. „Czas wspomnień…prawdziwe historie opowiedziane przez dzieci policjantów II RP” nie wygrała w swojej kategorii, jednak policjanci usłyszeli wiele miłych słów od innych mundurowych na temat swojej pracy. Dzieło kom. Eweliny Rosy, sierż. szt. Łukasza Raczkowskiego oraz sierż. Krzysztofa Marcjana jest swoistym reportażem opowiadającym historie funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy służyli na kresach Drugiej Rzeczpospolitej, a po wkroczeniu wojsk radzieckich zostali zamordowani przez NKWD. Jednak ich dzieci przeżyły i po syberyjskich tułaczkach wróciły do Polski po wojnie. Córka starszego przodownika Policji Państwowej Aleksandra Morżało od lat ’40 ubiegłego wieku mieszka na terenie wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego, a syn Feliksa Gaika, policjanta z przedwojennego Korszowa, od prawie 70 lat jest mieszkańcem wrocławskich Bartoszowic.

 

sierż. Krzysztof Marcjan
źródło: BKS KGP, Zespół Komunikacji Społecznej KMP we Wrocławiu

 

Powiązane wiadomości