Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Nowoczesna platforma wymiany informacji – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, już na dobre zagościła w świadomości wrocławian. Mapa ruszyła 5 października 2016 roku. Przez wszystkie miesiące jej funkcjonowania, wrocławianie zgłosili dziesiątki tysięcy lokalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Najwięcej z nich dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Co jednak można zgłosić w wakacje, aby letni wypoczynek był bezpieczny?

Jeśli w związku z trwającym okresem wakacyjnym, cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, pamiętajmy o nowej platformie wymiany informacji z Policją – Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wypoczywając nad wodą, jeśli zauważymy że jakieś miejsce jest niebezpieczne, może rodzić ryzyko urazów lub nawet utonięć – zaznaczmy taki punkt na Mapie. Policjanci z lokalnego komisariatu sprawdzą każde zgłoszenie i w przypadku jego potwierdzenia, wdrożą działania by wyeliminować zagrożenie. Zgłaszać można cały wachlarz spraw: dzikie kąpieliska, miejsca grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, wypalanie traw, wałęsające się niebezpieczne psy, niszczenie zieleni, akty wandalizmu, miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej i wiele innych.

Wszystkie zgłoszenia pozwalają policjantom diagnozować lokalne problemy oraz eliminować zagrożenia bezpieczeństwa. Realnie wpływa to na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu wrocławskiego.

Wszystkie zgłoszenia pozwalają policjantom diagnozować lokalne problemy oraz eliminować zagrożenia bezpieczeństwa. Realnie wpływa to na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu wrocławskiego.

Wśród zgłoszeń naniesionych od początku tego roku najwięcej jest miejsc nieprawidłowego parkowania pojazdów oraz przypadków przekraczania prędkości. Na trzecim miejscu pod kątem ilości zgłoszeń są miejsca, w których osoby spożywają alkohol. W całym ubiegłym roku natomiast wrocławianie nanieśli na mapę 11 225 zgłoszeń. Wszystkie zostały przez policjantów sprawdzone. To ogromna liczba lokalnych małych-wielkich problemów. Dzięki zgłoszeniom z Mapy, policjanci dowiadują się, co jest najbardziej uciążliwe dla społeczności lokalnej, gdzie mieszkańcy mają problem z nieprawidłowo parkującymi pojazdami, gdzie notorycznie przekraczana jest prędkość, gdzie gromadzą się osoby bezdomne lub ktoś urządził dzikie wysypisko śmieci.

Teraz każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Naniesienie zgłoszenia zajmuje mniej niż minutę. Na stronie Mapy należy zlokalizować Wrocław i konkretną ulicę lub punkt z problemem. Na naniesionym znaczniku wybrać jedną z kategorii zagrożenia i gotowe. W Mapie pojawiły się nowe funkcjonalności, teraz można zamieścić dodatkowy opis, przesłać zdjęcie i film. Wszystko jest intuicyjne i proste w obsłudze.

Pamiętajmy o tym, że Mapa służy do zgłaszania uciążliwych, powtarzających się przypadków naruszenia przepisów. Nie należy tam zgłaszać przypadków incydentalnych, a tym bardziej takich, które wymagają pilnej interwencji. Zgłoszenie KMZB nie zastępuje pilnej potrzeby interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. 

 
st. sierż. Dariusz Rajski