Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Pogoda za oknem sprzyja rowerowym przejażdżkom. Coraz więcej osób decyduje się dojeżdżać do pracy właśnie rowerem, co widać na ścieżkach rowerowych. W zakorkowanym mieście jest to nie tylko przyjemne i zdrowe, ale też szybsze. Warto zatem pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu rowerowym. „Odpowiednim” to nie znaczy takim, które kosztuje kilkanaście złotych. Korzystajmy z zabezpieczeń posiadających atesty. A co jeszcze można zrobić, aby uchronić się przed kradzieżą? Przeczytaj poniżej…

Po pierwsze rozsądek - nie pozostawajmy rowerów bez nadzoru. Czasami chcemy tylko na minutę wejść do sklepu, wyłącznie po jedną rzecz, z resztą rower widać przez witrynę sklepu, oparty o elewację… Nie ma? Złodziej właśnie nim pośpiesznie odjeżdża! Chwila nieuwagi może nas sporo kosztować. Nierzadko przecież rowery kosztują kilka tysięcy złotych. Mieliśmy co prawda linkę zabezpieczającą, ale przecież weszliśmy do sklepu tylko na chwilę.

Bezwzględnie musimy pamiętać o tym, aby korzystać z zabezpieczeń rowerowych, szczególnie w tak dużym mieście jak Wrocław. Okazja czyni złodzieja, a stojący bez żadnego nadzoru rower to łatwy łup, za który można dostać kilkaset złotych.

Warto też zatrzymać się na chwilę przy temacie rowerowych zabezpieczeń. Powinny posiadać one odpowiednie atesty. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z hartowanego metalu, stali wysokowęglowej, lub ogniw kutych na zimno. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym na pewno doradzi nam, które zabezpieczenia są najlepsze. Te które kosztują kilkanaście złotych, nie będą się zbyt długo opierać nożycom co cięcia metalu. Skoro ktoś wydaje na rower 4 tysiące złotych, to dlaczego zabezpiecza go łańcuszkiem za 14 złotych?

Policja odradza również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Zdarza się, że mieszkańcy, szczególnie dużych blokowisk, sami wpuszczają obcych pod pretekstem pozostawienia ulotek. Takie rowery są ponadto przeszkodą w ogólnodostępnych ciągach komunikacyjnych. W przypadku ewakuacji są dużym utrudnieniem, choćby w sytuacji, gdy będzie trzeba wynieść kogoś z budynku na noszach lub medycznym łóżku. Klatki schodowe, półpiętra i schody powinny być więc uprzątnięte i to jest w naszym najlepszym interesie.

Rozważmy również możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych. Program „Twój rower – Twoja własność” polega na znakowaniu rowerów i sporządzaniu ich opisu, spisywaniu numeru ramy, typu, koloru, innych cech szczególnych – aby łatwiej było rower odnaleźć w przypadku kradzieży. Rower można oznakować na każdym wrocławskim komisariacie. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej.

Kliknij tutaj – Twój Rower Twoja Własność

Warto zadbać o pozostałe wartościowe przedmioty, będące w naszym posiadaniu. Spisanie numerów seryjnych sprzętu elektronicznego, numeru IMEI w przypadku telefonów komórkowych jest bardzo przydatne w późniejszym poszukiwaniu tych przedmiotów w przypadku kradzieży. Zrobienie zdjęć, szczególnie biżuterii też nie zajmuje wiele czasu, a może przysłużyć się do jej odnalezienia.

 

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości