Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Oszuści wykorzystają każdą okazję, aby pozbawić kogoś oszczędności życia. Przestępcy wykorzystujący metody „na wnuczka” i „na fałszywego policjanta” wybierają na swoje ofiary osoby starsze, ufne i chcące pomagać w potrzebie. Ostatnio popularny jest sposób, w którym oszuści podszywają się pod pracownika innych instytucji i firm. Niejednokrotnie, w ten sposób poznają adres ofiary i wyłudzają od niej dane wrażliwe. Następnie dzwonią podając się za inną osobę i nakłaniają do przekazania gotówki. Uczestniczkami takich zdarzeń są także mieszkańcy Wrocławia, którzy coraz częściej nie dają się oszukać, ale niestety są wśród zdarzają się też osoby pokrzywdzone.

Scenariusz działań przestępców jest dość prosty. Przeważnie na telefon stacjonarny, dzwoni kobieta lub mężczyzna, który podaje się za członka rodziny, policjanta lub pracownika firmy budzącej zaufanie społeczne. Następnie prosi i nakłania swoją przyszłą ofiarę, do przekazania posiadanych w domu pieniędzy lub zaciągnięcia pożyczki w banku. Później ,,ufny senior’’ ma zostawić gotówkę w umówionym miejscu, nieraz wyrzucić z okna mieszkania.

Czasami rozmówca prosi o podanie adresu twierdząc, że ma dostarczyć przesyłkę. Gdy uzyskają adres, dzwonią ponownie i np. przedstawiają się jako funkcjonariusze Policji. Oznajmiają, że środki finansowe, które na koncie bankowym przechowuje senior, są mocno zagrożone. Przestępcy prowadzą rozmowę tak, aby w konsekwencji osoba zastosowała się do dalszych instrukcji fałszywego funkcjonariusza. Przeważnie chodzi o wizytę w banku i wypłatę gotówki, a następnie jej przekazanie oszustom.

Pamiętajmy, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie żadnych kwot pieniędzy, w związku z rozpracowywaniem grup przestępczych, albo dlatego że oszczędności są zagrożone. Być może wakacyjne spotkania z najbliższymi, będą też okazją do porozmawiania ze swoimi babciami oraz dziadkami i przekazania informacji o działaniach oszustów. O każdej próbie wyłudzenia należy natychmiast powiadomić Policję, aby funkcjonariusze mogli podjąć szybkie i skuteczne działania, zmierzające do zatrzymania sprawców.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

 

Powiązane wiadomości