Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

47 terminali płatniczych posiadają policjanci z wrocławskiej drogówki, którzy na co dzień patrolują drogi naszego miasta oraz powiatu – wszystko po to, aby skrócić procedurę i poświęcony czas w sprawach o wykroczenie kończących się mandatem karnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z kierowców lub osoba przemieszczająca się pieszo, która popełniła wykroczenie i została ukarana przez funkcjonariuszy mandatem, może dokonać płatności na miejscu. Transakcje realizowane są z wykorzystaniem kart płatniczych, bądź innych instrumentów płatniczych np. typu „Blik”.

Od 2017 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają dokonywanie płatności kartą za popełnione wykroczenie. Mundurowi z Dolnego Śląska zostali wyposażeni w 170 terminali płatniczych, a do Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu trafiło ich aż 47.

Funkcjonariusze pełniący na co dzień służbę na drogach Wrocławia i powiatu wrocławskiego, zostali przeszkoleni w zakresie obsługi tych urządzeń i większość patroli posiada je na wyposażeniu.

Biorąc to pod uwagę, opłatę za mandat w związku z popełnionym wykroczeniem można uiścić niemal natychmiast i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nie jest to oczywiście obowiązek, a jedynie ułatwienie dla osoby ukaranej.

Wprowadzone rozwiązanie ma głównie na celu skrócić procedurę i poświęcony czas w sprawach o wykroczenie kończących się mandatem karnym. Osoba ukarana nie musi już wykonywać przelewu przez Internet, czy też stać w kolejce w banku lub na poczcie.

Również obcokrajowcy mają możliwość zapłacenia mandatu w tej formie, a umożliwiło to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku.


asp. szt. Łukasz Dutkowiak