Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Nastała jesień, a wraz z nią, coraz krótsze dni i zwykła szarówka. Są to trudne warunki dla kierujących, dlatego każdy pieszy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Element odblaskowy to pierwszy z nich, zwykła zawieszka przy kurtce lub plecaku może znacznie poprawić widoczność pieszego. Koszt niewielki, a korzyść nie do przecenienia. Świadomy pieszy, to widoczny pieszy.

Jesień przyniosła krótkie dni. Zmrok zapada szybciej, a częste opady deszczu utrudnią jazdę samochodem. Dlatego policjanci zwracają się ze szczególnym apelem o ostrożność, zwłaszcza w rejonie szkół. Dzieci mogą tam nieoczekiwanie wbiegać na jezdnię, a kaptury lub słuchawki utrudniają im odbieranie bodźców z otoczenia. Odpowiedzialny kierowca zawsze w obrębie szkoły zdejmuje nogę z gazu.

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu kontrolowali rejony szkół pod kątem bezpieczeństwa infrastruktury drogowej, w tym prawidłowego oznakowania. Teraz policjanci spotykają się z dziećmi w szkołach, tłumacząc im zasady bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Każdy rodzic powinien też przejść z dzieckiem drogę z domu do szkoły i z powrotem. Podczas takiego wspólnego spaceru, wskażmy dziecku miejsca niebezpieczne i objaśnijmy zasady ruchu drogowego. Dzieci też mają różne wątpliwości, wysłuchajmy ich i wyjaśnijmy.

Rodziców prosimy też o to, aby wyposażyli dzieci w elementy odblaskowe na odzieży lub plecaku. Policjanci często przekazują najmłodszym odblaski, przy okazji pikników rodzinnych i spotkań profilaktycznych. Nie powinny one jednak trafiać do szuflady, a być wykorzystywane na co dzień. Z każdym dniem wschód słońca jest coraz później i przed nami szare jesienne i zimowe dni. Zadbajmy zatem o odblaski dla dzieci już teraz. Niech odblask świeci przykładem dla innych i poprawia widoczność najmłodszych.

st. sierż. Dariusz Rajski