Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Las potrafi być niebezpieczny dla osób lekceważących zasady bezpieczeństwa. Oprócz koszyka na grzyby, do lasu warto też zabrać naładowany telefon komórkowy, odblaskową kurtkę i rozsądek. Na grzybobranie nie jedźmy sami, uważajmy szczególnie na dzieci i osoby starsze. Na dużym leśnym obszarze bardzo szybko można bowiem stracić orientację.

Jesienne miesiące, przełom września i października to dla wielu czas rodzinnych wyjazdów do lasu i zbierania grzybów. Nie jest to już aktywność tak popularna, jak kiedyś, ale może właśnie w tym tkwi pewne niebezpieczeństwo. Jeśli bowiem za zbieranie grzybów zabierają się osoby niedoświadczone, czekają na nie pewne niebezpieczeństwa.

Pierwszym z nich jest zagubienie się w lesie. Ogromny leśny obszar i beztroskie z pozoru spacerowanie może spowodować, że oddalimy się od samochodu na tyle daleko, że nie będziemy potrafili odnaleźć drogi powrotnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie tylko policjanci, ale też wszyscy specjaliści od survivalu na pierwszym miejscu wymieniają najcenniejszą poradę: po pierwsze nie panikuj. Nerwy nie sprzyjają podejmowaniu dobrych decyzji. Spokojnie przeanalizuj swoją sytuację i zastanów się, co robić dalej. Jeśli masz telefon, zadzwoń na numer alarmowy, bądź do znajomych. Spróbuj określić swoje położenie względem jakiegoś charakterystycznego miejsca. Odszukaj kamienne słupki z oznaczeniami numerycznymi tzw. granice kwater. Dysponent numeru alarmowego 112 szybko będzie mógł określić twoje położenie. Stosy ze ściętym drewnem mogą okazać się tak samo użyteczne. Każda kłoda posiada czerwoną tabliczkę z numerem i właśnie po tym niepowtarzalnym numerze, leśnik będzie mógł zlokalizować położenie stosu drewna. Oprócz tego radzimy, aby do lasu zabrać ciepłą odzież, najlepiej w jaskrawym kolorze oraz naładowany telefon komórkowy. Nie idźmy też do lasu sami. Miejmy na uwadze również to, że jesienią wczesnej robi się ciemno - przyda się jakaś latarka.

Szczególną uwagę podczas wycieczek w lesie powinnyśmy zwrócić na dzieci, które w euforii przebywania na świeżym powietrzu, mogą się oddalić od rodziców. Niektórzy rozdają dzieciom gwizdki i zakładają odblaskowe kamizelki, ale absolutnie najważniejsze jest to, aby nie pozwalać dzieciom oddalać się od nas. Cały czas muszą one przebywać w zasięgu naszego głosu i wzroku. To właśnie na opiekunach ciąży moralny i ustawowy obowiązek opieki nad dziećmi i muszą oni zrobić wszystko, aby uchronić swoich podopiecznych przed możliwymi niebezpieczeństwami.

Niemniej uwagi wymagają osoby starsze. Seniorzy, pomimo swojego ogromnego życiowego doświadczenia, mogą mieć już w pewnym wieku problemy z orientacją przestrzenną. Wrocławscy policjanci dobrze o tym wiedzą, ponieważ wielokrotnie poszukiwali zagubione osoby starsze i pomagali im później dotrzeć do domu.

Ważne jest też to, aby zbierać wyłącznie jadalne grzyby. W razie nawet małych wątpliwości, lepiej jest taki okaz zostawić i nie ryzykować. Zawsze też możemy poradzić się u pracowników punktu sanepidu.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości