Zimowe, niejednokrotnie bardzo niskie temperatury, okazują się często niestety śmiertelne dla osób przebywających poza budynkami, czy też w pomieszczeniach nieogrzewanych. Dlatego policjanci, realizując działania pomocowe, docierają do osób, które właśnie takiej pomocy potrzebują. Trudne warunki pogodowe stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych, czy też będących w podeszłym wieku. Dlatego też nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz, mogą potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy, że nasza reakcja lub jeden telefon do służb, może uratować komuś życie.
Okres zimowy, to przede wszystkim znaczne i częste spadki temperatur, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.
Dlatego wrocławscy policjanci podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich zdarzeń było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Funkcjonariusze Policji, wspólnie z innymi służbami i instytucjami monitorują oraz kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Zwracają również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu.
Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają również informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających osobom bezdomnym lub wymagającym opieki.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego, o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, także będącej pod wpływem alkoholu, znajdującej się w okolicznościach, które podczas mrozu mogą spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że zareagujemy w takim przypadku i powiadomimy odpowiednie służby. Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie.
Każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Niestety również podczas tegorocznej zimy, na terenie naszego kraju są już pierwsze przypadki śmiertelne.
Pamiętajmy, że mroźne dni i noce, właśnie szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać, szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Warto też upewnić się, czy osoby starsze i samotne, mieszkające po sąsiedzku, nie potrzebują pomocy. O trudnej sytuacji naszego sąsiada, możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Niskie temperatury bardzo szybko, bo nawet jednego dnia, potrafią dać się wszystkim we znaki. Dlatego pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu, dla własnego bezpieczeństwa, ciepło się ubrać i zjeść posiłek. Równie ważne jest prawidłowe korzystanie z pieców i piecyków gazowych - stare, niesprawdzane i nieczyszczone, mogą stać się przyczyną zatrucia czadem.
Zespół Komunikacji Społecznej