Blisko 170 mandatów karnych, 5 kierujących w stanie nietrzeźwości, 1 kierujący pojazdem pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów oraz 2 nieprawidłowości we wskazaniach drogomierzy - to efekt przeprowadzonych 7 stycznia przez wrocławskich funkcjonariuszy działań kontrolno-prewencyjnych pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Celem działań było egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a w szczególności tych dotyczących ograniczeń prędkości. Jak pokazują policyjne statystyki, niestety w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, jest właśnie nadmierna prędkość i dla tego działania wrocławskich policjantów będą kontynuowane.

Kaskadowy pomiar prędkości polega m.in. na tym, że policjanci w ramach prowadzonych działań, dokonują pomiarów statycznie, na jednej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W kontrolach tych biorą udział zawsze, co najmniej dwa lub kilka patroli policyjnych.

Mundurowi podczas akcji wykorzystali radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideo rejestratory oraz laserowe mierniki prędkości będące w dyspozycji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie przekraczający prędkość rażąco, musieli liczyć się z konsekwencjami. W ramach prowadzonych działań policjanci nałożyli blisko 170 mandatów karnych, skierowali 11 wniosków o ukaranie do sądu, zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących oraz jednego, który swój pojazd kierował pomimo zakazu sądowego. Policjanci stwierdzili także dwukrotnie, nieprawidłowości we wskazaniach drogomierzy. Przebieg pojazdów kontrolowanych był mniejszy, niż ten odnotowany podczas przeglądu. Te sprawy będą teraz wyjaśniane przez mundurowych.

Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Mając to na uwadze, funkcjonariusze apelują o bezwzględne przestrzeganie przepisów, zmniejszenie prędkości i zwiększenie uwagi w rejonie przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak