Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Od rana trwają działania pod kryptonimem „Poprawa Bezpieczeństwa Rowerzystów w Ruchu Drogowym”. Wrocławscy policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo rowerzystów, oraz jak w stosunku do nich zachowują się kierujący pojazdami. Kontrole przeprowadzane są na terenie miasta i powiatu wrocławskiego. Ich powodem jest stale rosnąca liczba użytkowników jednośladów, którzy wybierają ten właśnie środek transportu, mimo plonujących obecnie bardzo zmiennych warunków atmosferycznych.

Policjanci zwracają gównie uwagę na to, jak kierowcy zachowują się wobec użytkowników jednośladów i kontrolują przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez obie grupy. Funkcjonariusze będą piętnować wszystkie zachowania, mogące spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia rowerzystów. Należą oni bowiem do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie chronią ich poduszki powietrzne, ani zderzaki. W konfrontacji z samochodem zawsze są na przegranej pozycji, dlatego każda kolizja z ich udziałem jest taka groźna i dlatego kierujący muszą uważać ich jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego.

Do największych grzechów kierujących pojazdami wobec rowerzystów należy nieustąpienie im pierwszeństwa przejazdu przy skręcaniu w boczną ulicę. Do częstych nieprawidłowości dochodzi też w momencie wymijania rowerzysty, poruszającego się w tym samym kierunku. Policjanci nadzorem obejmą miejsca, w których dochodziło wcześniej do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem rowerzystów.

st. sierż. Dariusz Rajski