Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Wczoraj na terenie kilku województw rozpoczęły się oficjalnie ferie zimowe. Wrocławskie dzieci i młodzież wypoczywać zaczną dopiero 10 lutego br., ale niewykluczone, że niektórzy wcześniej. Dla wszystkich jest to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych oraz nauki, a także relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Natomiast dla ich opiekunów, to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego właśnie wypoczynku. Wrocławscy policjanci ruchu drogowego, w trakcie wyjazdów na zimowy wypoczynek, prowadzić będą przede wszystkim wzmożone kontrole autokarów pod kątem ich stanu technicznego, a także sprawdzać kierowców przewożących dzieci. Policjanci prewencji, zwrócą szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa uczniów, w trakcie ich pobytu na koloniach i półkoloniach oraz innych formach zorganizowanego spędzania czasu. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo naszych milusińskich.

Jak co roku, policjanci ruchu drogowego i prewencji z wrocławskiej komendy miejskiej, prowadzić będą różnego rodzaju działania w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. Mundurowi czuwać będą m.in. nad bezpieczeństwem podróżnych, sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość oraz stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą objęci zostaną kierowcy pojazdów przewożących dzieci oraz młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowano zimowiska, zobaczymy zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

W całej Polsce sprawdzić będzie można też stan techniczny autokarów. We Wrocławiu taki stały punkt, zlokalizowano przy Karkonowskiej (naprzeciwko salonu BMW). Policyjne kontrole w punkcie, rozpoczną się już 7 lutego, a zakończą 22 lutego 2020 roku. Funkcjonariusze działać tam będą od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00 do 9.00. Natomiast w niedzielę oraz w innym niż podany wyżej czasie, kontrole stanu technicznego pojazdów odbywać się będą w umówionym wcześniej miejscu. Zgłoszenia telefoniczne prosimy kierować pod telefonu 71 340 36 20, który działa całodobowo. 

Podczas kontroli, prowadzonych również we wskazanym miejscu zbiórki tuż przed odjazdem uczestników zimowego wypoczynku, policyjni specjaliści ruchu drogowego, sprawdzać będą stan techniczny autokarów, sprawność psychofizyczną kierowców, ich uprawnienia i przede wszystkim trzeźwość.

 

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:
   

    • sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;

    
    • poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
    
    • wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą jakiekolwiek wątpliwości.

Warto też przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:

    • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

    
    • nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
    
  • korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
    
    • kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
    
    • nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
    
    • podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów;
    
    • jeśli to możliwe, portfel lub telefon komórkowy warto oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
    
asp. szt. Łukasz Dutkowiak