Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości, dlatego tak ważne jest nie wsiadanie za tzw. ,,kółko’’ po alkoholu, a także niedopuszczenie do sytuacji, by ktoś z naszego otoczenia to robił. Czujność zaniepokojonego przechodnia, a także szybka reakcja policjantów, pozwoliła na zatrzymanie 42-letniego kierującego osobowym Daewoo, który stwarzał ogromne zagrożenie na drodze. Nieodpowiedzialny mężczyzna, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich, miał ponad 2.8 promila alkoholu w organizmie, a dodatkowo okazał się być poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Środzie Śląskiej. Trafił prosto do aresztu.

Chwilę przed godziną 13.00, mundurowi otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym znajdującym się na drodze 346, między miejscowościami Krobielowice i Gniechowice. Natychmiast pojechali we wskazane miejsce. Mężczyzna na widok podjeżdżającego patrolu Policji, porzucił pojazd i zaczął uciekać pieszo. Trudności sprawiło mu pokonanie przydrożnego rowu, a błyskawiczna reakcja policjantów, pozwoliła na sprawne zatrzymanie podejrzanego.

Zachowanie mężczyzny było podyktowane stanem w jakim się znajdował. Badanie alkomatem wykazało ponad 2.8 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna ten nie był w stanie powiedzieć, w jaki sposób zamknął samochód oraz do kogo należy samochód. Kluczyki bowiem znajdowały się w stacyjce, a wszystkie drzwi pojazdu, były pozamykane.

Sprawdzenie w systemach policyjnych wykazało, że mężczyzna jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Środzie Śląskiej. Potwierdziło też fakt, że 42-latek był wielokrotnie notowany za inne przestępstwa.

Pojazd został odholowany na parking, a kierujący ze względu na popełnione czyny oraz swój stan psychofizyczny został przewieziony do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Po wytrzeźwieniu został przesłuchany, przyznał się do kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i dobrowolnie poddał karze.

Sumą jego wcześniejszych i aktualnych poczynań są m.in. 4 miesiące pozbawienia wolności, 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, w świetle przepisów kodeksu karnego, zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Jednak nie to jest najważniejsze, a fakt, że każdy nieodpowiedzialny kierowca decydujący się na jazdą na tzw. ,,podwójnym gazie’’, powoduje na drodze śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak