Policja Wrocław: NIC PRZEZ TELEFON trwa policyjna kampania społeczna
Policjanci prowadzą działania w ramach kampanii społecznej NIC PRZEZ TELEFON. Styczniowy rozkład jazdy dla bezpieczeństwa wrocławskich seniorów jest konkretny: spoty profilaktyczne, działania WCRS, MOPS, ZUS, współpraca z radami osiedli i wspólnotami mieszkaniowymi, spotkania policjantów z seniorami, mediami, prelekcje, ulotki, plakaty, kartki na Dzień Babci i Dziadka, apele odczytywane w parafiach podczas mszy, rozmowy w trakcie kolęd, spotkanie z prof. Janem Miodkiem, artykuły w gazetach i audycje radiowe. Wszystkie te działania służą jednemu celowi aby wrocławscy seniorzy nie przekazywali oszczędności oszustom Nic przez telefon!
Wrocławscy policjanci wspólnie z urzędnikami Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego prowadzą działania w ramach kampanii społecznej pn. Nic przez telefon”. Obejmuje ona działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom w wieku senioralnym. Kampania jest odpowiedzią na powtarzające się oszustwa na tzw. legendę”, czyli przestępstwa dokonywane przez nieistniejących wnuczków, fałszywych policjantów, kurierów, prokuratorów, pracowników administracji lub sprzedawców sprzętu medycznego, pościeli i garnków. Jak nie dać się nabrać i nie stracić oszczędności całego życia? Na to pytanie ma odpowiedzieć hasło kampanii NIC PRZEZ TELEFON. Nic, czyli żadnych wrażliwych informacji o sobie, danych do konta bankowego, haseł i loginów, żadnych informacji o posiadanych oszczędnościach. Nic przez telefon, czyli żadnej wiary w to, że fałszywi funkcjonariusze potrzebują akurat naszej pomocy w rozpracowaniu gangu oszustów i jedynym sposobem na ich złapanie, jest wyrzucenie oszczędności przez okno. Nic przez telefon, czyli bez zawierania umów na odległość z głosem w słuchawce, który obiecuje tańsze rachunki za gaz, prąd, telefon.
Spotkania w rozgłośniach radiowych, artykuły w gazetkach osiedlowych, przygotowanie ulotek i plakatów to tylko niektóre z zaplanowanych działań. Od początku stycznia wrocławskie parafie prowadzą wizyty duszpasterskie tzw. kolędy. Księża dysponują ulotkami kampanii i będą przy okazji spotkań z wiernymi przestrzegać przed oszustami. 17 stycznia w Strefie Kultury Wrocław odbyły się prewencyjne prelekcje funkcjonariuszy, zajmujących się tematyką bezpieczeństwa seniorów, a wspierał ich znany językoznawca prof. Jan Miodek. 19 stycznia w 10 parafiach na terenie Wrocławia przeprowadzone zostały działania profilaktyczne w temacie bezpieczeństwa seniorów, w tym spotkania z policjantami. Rady osiedli i wspólnoty mieszkaniowe otrzymały plakaty do rozwieszenia na terenie klatek schodowych, a podczas mszy świętych odczytywane są apele związane z bezpieczeństwem osób starszych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyświetla spot profilaktyczny, Wydział Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu Miasta przygotował na Dzień Babci i Dziadka kartkę pocztową-kolorowankę z hasłem Babciu, Dziadku nie daj się oszukać, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej już w listopadzie odbyli szkolenie w Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu odnośnie metod działania oszustów, tak aby mogli ostrzegać przed przestępcami swoich podopiecznych. Wszystkie powyższe działania są podyktowane troską o wrocławskich seniorów, aby dotrzeć do nich z ostrzeżeniem i potrzebną wiedzą.
st. sierż. Dariusz Rajski
Powiązane wiadomości
Policja Wrocławska, wroclaw.policja.gov.pl/, wroclaw.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/biezace_informacje/nic_przez_telefon___ruszyla_policyjna_kampania_spoleczna_2
Autor: krystian