Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Policjanci przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Niestety nadal do wielu wypadków dochodzi właśnie dla tego, że kierowca w porę nie zauważa osoby idącej poboczem drogi. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach, bez elementów odblaskowych, widoczna jest z odległości zaledwie +/- 40 metrów. Natomiast pieszy mający odblaski, staje się widoczny z odległości nawet 150 metrów. Jak wiemy, w konfrontacji z pojazdami, niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zawsze są narażeni na olbrzymie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Pamiętajmy więc, że bycie bezpiecznym często równa się z tym, że jesteśmy widoczni…

Z danych statystycznych wynika, że ponad trzydzieści procent wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Niewątpliwie wpływ na ten fakt ma m.in. dynamiczny rozwój motoryzacji w okresie ostatnich dziesięciu lat. Powoduje on stały wzrost natężenia ruchu, ale ulega też dużym wahaniom sezonowym wynikającym z odmiennej struktury i charakterystyki o różnych porach roku. Naturalnie, ze wzrostem natężenia ruchu rośnie też równocześnie zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ spora ilość pieszych, bierze udział w poważnych zdarzeniach drogowych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, policjanci z  wrocławskiej komendy miejskiej, prowadzą cyklicznie różnego rodzaju działania na drogach Wrocławia i powiatu wrocławskiego, a także organizują wiele akcji prewencyjnych, których celem dotarcie do jak największej liczby kierowców oraz pieszych i rozmowy o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Funkcjonariusze przypominają podczas nich o tym, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Wskazują też na poważne konsekwencje wynikające z ich niestosowania, ponieważ jak wiemy w konfrontacji z pojazdem, pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Prowadzone analizy pokazują, że najczęstszymi przyczynami potrąceń śmiertelnych z winy kierujących jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, a także nieudzielenie pierwszeństwa. Chcąc porównać zdarzenia, do których doszło z winy pieszych, najczęstszą z przyczyn jest nieostrożne wejście przed jadący pojazd, a także przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie w momencie kiedy sygnalizator nadaje sygnał czerwony lub w miejscach niedozwolonych, są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Warto wiedzieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna z odległości nawet 150 metrów.

Wspomniane dodatkowe metry pozwalają często kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają znacznemu pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY!

Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 złotych, ale czym jest ta grzywna w porównaniu do utraty zdrowia lub nawet życia w związku z wypadkiem.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

Kliknij poniżej, aby obejrzeć spot kampanii "Noś odblaski" w serwisie YouTube