Już od kilku dni wrocławscy policjanci spotykają się z uczniami, którzy cieszą się dniami wolnymi z okazji ferii. Czas zimowej przerwy to świetna okazja, żeby porozmawiać o zagrożeniach i o bezpieczeństwie, stąd prelekcje prowadzone w pomieszczeniach Wydziału Prewencji i Patrolowego wrocławskiej komendy miejskiej. Jest prezentacja policyjnego sprzętu, rozmowy o problemach uczniów i bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze zajmujący się na co dzień zagadnieniami prewencji kryminalnej i profilaktyki społecznej przygotowali z okazji trwających ferii ofertę spotkań dla uczniów. Brak lekcji to okazja, aby ruszyć się ze świetlic środowiskowych i szkół, by odwiedzić ciekawe miejsca i instytucje. Taką na pewno jest Komenda Miejska Policji, której największe wydziały mają siedzibę w budynku przy ul. Sołtysowickiej. Pomieszczenia zwykle niedostępne dla postronnych osób miały okazję zobaczyć dzieci i młodzież biorąca udział w spotkaniach. Ich tematem przewodnim było bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku, zarówno tego spędzanego w górach, jak i w mieście. Policjanci dostosowali treści do wieku odwiedzających. Tym najmłodszym tłumaczyli zasady bezpiecznego poruszania się w obrębie ruchliwych ulic, prawidłowego algorytmu wzywania pomocy przez numer alarmowy 112, ostrzegali przed kontaktem z osobami obcymi i rozmawiali o bezpieczeństwie podczas jazdy rowerem lub hulajnogą. Starsi usłyszeli dodatkowo o zagrożeniach związanych z używaniem środków odurzających oraz niebezpieczeństwami lekkomyślnego korzystania z Internetu.

Spotkanie było również okazją do pokazania uczniom policyjnego sprzętu - ten zawsze budzi dużo emocji. Chętni mogli przymierzyć kamizelki kuloodporne oraz założyć sprzęt PZ, wykorzystywany przez policjantów podczas zabezpieczeń. Były też prezenty – kolorowanki z wizerunkiem Komisarza Lwa, który zawsze ma dla dzieci kilka porad. Każdy też dostał odblask, co było również okazją do rozmowy o znaczeniu elementów odblaskowych dla pieszego uczestnika ruchu drogowego.

To jeszcze nie koniec spotkań. Kolejne zaplanowane jest jeszcze dziś. Na edukację dla bezpieczeństwa nigdy bowiem nie jest za wcześnie, dlatego wrocławscy policjanci odwiedzają i rozmawiają z dziećmi w każdym wieku.

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości