Policja włączyła się do inicjatywy koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jaką jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Obchody mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. W wyznaczonych punktach będzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną oraz dowiedzieć się o wsparciu w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem powinny przede wszystkim zgłaszać swoje sprawy na Policji lub w Prokuraturze. Nieme ofiary przestępstw i osoby, które myślą, że nie da im się pomóc, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia, lub są przekonane że ich zgłoszenie nic nie zmieni – powinny informować organy państwa o dokonanych przestępstwach. Brak reakcji wzmaga wyłącznie poczucie bezkarności sprawców.

Zgłoszenia o przestępstwach, oprócz procesu wykrycia sprawcy, są też potrzebne w analizie kryminalnej. Być może niektóre czyny można ze sobą powiązać. Na podstawie fragmentarycznych informacji od różnych pokrzywdzonych nierzadko wyłania się obraz sposobu działania sprawców. Dlatego tak ważne są również informacje od świadków zdarzeń. Ktoś inny przekaże zapamiętaną markę pojazdu, ktoś inny jego początkowe numery tablic rejestracyjnych, inna osoba zapamięta wygląd osób znajdujących się w pojeździe. Każda z tych informacji podana osobno jest tylko małym fragmentem, ale połączone razem dają już solidną podstawę dla dalszej operacyjnej pracy policjantów.

Ofiary przestępstw mogą zwracać się o pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości, który zapewnia bezpłatną pomoc prawnika, wsparcie psychologa, pomoc materialną (bony na ubranie, wyżywienie) oraz tymczasowe miejsce zamieszkania. Wystarczy wejść na stronę Funduszu lub wybrać numer infolinii 222 309 900.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało listę punktów i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym. Lista znajduje się TUTAJ 

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości