Pierwsza w Polsce policyjna aplikacja dla obcokrajowców już jest dostępna. Projekt powstał przy współpracy wrocławskich środowisk akademickich i policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Obejmuje porady prawne i algorytmy postępowania w trudnych sytuacjach. Aplikacja jest dedykowana studentom z zagranicy, rozpoczynającym naukę w Polsce, ale korzystać z niej może każdy. Jeśli zatem jesteś obcokrajowcem i przyjechałeś do Polski na studia, do pracy lub na wakacje, pobierz EmergencyEdu na swój smartfon.

Obcokrajowcy mogą natrafić na wiele barier. Znalezienie się w obcym kraju, w obcej kulturze, nie jest sytuacją łatwą. Jeśli dodać do tego brak znajomości topografii miasta, problemy językowe i zupełnie inne obyczaje – znajdujemy się w sytuacji, w której obcokrajowiec może czuć się zagubiony. Wrocławscy policjanci są świadomi jednak jeszcze jednego bardzo ważnego aspektu. Obcokrajowcy często nie znają przepisów obowiązujących w Polsce. O ile prawo ma w naszej cywilizacji sporo wspólnych obszarów, wszak w dużej części wywodzi się z prawa rzymskiego, to w szczegółach różni się w poszczególnych krajach. Dobrze, gdyby studenci znali te różnice, ta wiedza pozwoli im unikać błędów, za które musieliby ponieść odpowiedzialność karną. W myśl zasady ignorantia iuris nocet, wspólnie ze studentami przygotowaliśmy zbiór porad, które są użyteczne dla studentów z zagranicy, którzy rozpoczynają studia w naszym kraju.

Wszystkie te porady zostały zebrane w jednym miejscu – aplikacji multimedialnej EmergencyEdu, która jest dostępna do pobrania na smartfony, zupełnie bezpłatnie. Aplikacja została przygotowana na platformy Android oraz iOS, jest intuicyjna, nowoczesna, a treści zostały przygotowane w sposób przystępny. W projekt zaangażowane były, oprócz Policji, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Na uroczystości inaugurującej start aplikacji, nadkomisarz Karol Pawłowski I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu, mówił przede wszystkim o tym, jak ważny jest to projekt i jak ważne dla policjantów jest to, aby każdy we Wrocławiu czuł się bezpiecznie, niezależnie od narodowości. Polska Policja coraz częściej sięga też po nowoczesne narzędzia, będące platformami kontaktu ze społeczeństwem. Trzeba tu wspomnieć o sukcesie aplikacji Moja Komenda, Blisko, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a teraz dostępna jest zupełnie nowa aplikacja EmergencyEdu.

Aplikacja ma przejrzysty interfejs, zawiera dane kontaktowe do jednostek Policji, szpitali i przedstawicielstw dyplomatycznych. Jest dostępna w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, ukraińskim i polskim. Zawiera również działy związane z objaśnieniem przepisów i porad.

 

Aby pobrać aplikację na swój telefon, kliknij o obrazek poniżej:

 

Dział wyjaśniający najbardziej użyteczne dla studentów przepisy prawa obejmuje następujące zagadnienia:

- Moje obowiązki i prawa jako cudzoziemca
- Zakłócanie spokoju i ciszy nocnej
- Gdzie nie można palić papierosów i e-papierosów
- Za co i kiedy można otrzymać mandat
- Co to jest WrOPON – na wszelki wypadek
- Co to jest nieobyczajny wybryk
- Noś ze sobą dokument
- Czy można spożywać alkohol w miejscu publicznym?
- Posiadane narkotyków jest zabronione?
- Czy mogę prowadzić samochód po spożyciu alkoholu?
- Co to jest przestępstwo z nienawiści?


W aplikacji znajdują się również podpowiedzi, co nalży zrobić w trudnych sytuacjach:

- Straciłem dokumenty
- Kradzież
- Przestępstwo z nienawiści
- Przestępstwo na tle seksualnym
- Przestępstwa inne
- Legitymowanie przez Policję
- Zatrzymanie przez Policję
- Zgłoszenie zdarzenia na Policji
 

st. sierż. Dariusz Rajski

 

 

Powiązane wiadomości