Wrocławscy funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, przypominają o czym należy pamiętać podczas zakupów w sieci. Ponieważ popularne portale aukcyjne i społecznościowe, dają nam nieograniczone możliwości w poszukiwaniu oraz nabywaniu różnego rodzaju mienia, ale też niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Jakie możesz dowiedzieć się czytając poniższy tekst, a stosując się do nich, na pewno nie stracisz swoich oszczędności.

Policjanci przypominają, aby zakupy w sieci dokonywać bezwzględnie w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy dokładnie, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Być czuć się bezpieczniej, zawsze można też wykonać telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto sprawdzić również od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/ oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony  internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są  z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych.  Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę kupujących, nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak