Dziś od wczesnych godzin rannych, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, wrocławscy policjanci prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo podróżujących. Mundurowi w ramach prowadzonej akcji, uwagę zwracać będą też na wszelkie przejawy brawury na drogach i niestosownie się do przepisów przez nieodpowiedzialnych kierowców.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz eliminowanie z ruchu drogowego tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy ze znacznie przekroczoną od dozwolonej prędkością lub w inny rażący sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

Do działań prowadzonych od godz. 6:00 rano na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego, wykorzystywane są m.in. radiowozy wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz laserowe mierniki prędkości będące w dyspozycji Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na polskich drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Niestety z prowadzonych przez funkcjonariuszy analiz wynika, że nie zawsze konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach cierpią też inni uczestnicy ruchu drogowego.

Uwzględniając taktykę prewencyjnego oddziaływania na bezpieczeństwo ruchu drogowego w zależności od jego natężenia, warunków atmosferycznych nadzorujący działania będzie zmieniał lokalizację punktów kontrolnych.

Akcja wrocławskiej drogówki potrwa do godz. 22:00.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

 

Powiązane wiadomości