Blisko 4 promile alkoholu w organizmie miał mieszkaniec Wrocławia, gdy przemieszczał się swoim osobowym Daewoo Matizem. Gdy policjanci podjęli interwencję, pijany 46-latek siedział we wnętrzu pojazdu. Na szczęście czujni i odpowiedzialni sąsiedzi, by nie mógł pojechać dalej, zareagowali zawiadamiając służby i zabierając mu kluczyki. Policjanci po przebadaniu mężczyzny alkomatem, znaleźli też w jego samochodzie, lampę błyskową przypominającą te wykorzystywane przez pojazdy uprzywilejowane. Później okazało się, że zdarzało mu się jej używać, nie posiadając do tego uprawnień. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna odpowie teraz przed sądem.

Do tej sytuacji doszło po godzinie 17.30 na terenie osiedla Gądów Mały. Osoby znajdujące się nieopodal miejsca, gdzie przyjechał pijany kierowca, zawiadomiły o swoich podejrzeniach policjantów. Następnie szybko podjęta interwencja, doprowadziła do jego zatrzymania. Wcześniej jednak, w obawie przed kontynuowanym jazdy w tym stanie, przechodnie wyjęli mężczyźnie kluczyki ze stacyjki.

Badanie przeprowadzone przez mundurowych alkomatem, wykazało ponad 3.6 promila alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu, a kolejne wskazywały tendencję rosnącą. Ostatnie sięgnęło wartości 4 promili. 

Chwilę później okazało się również, że 46-latkowi zdarzało się jeździć swoim Daewoo Matizem, używając lampy błyskowej, którą policjanci znaleźli w jego samochodzie. Przypominała ona wyglądem, te wykorzystywane przez pojazdy uprzywilejowane. Kierowca oczywiście nie posiadał uprawnień do jej używania.

Materiały dowodowe zgromadzone przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji Wrocław – Fabryczna, dały podstawę do przedstawienia mężczyźnie zarzutu, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Jest to czyn zagrożony karą do 2 lat pozbawienia wolności.

46-latek odpowie też za wykroczenie z art. 96a. § 1 Kodeksu wykroczeń.

Przepis ten mówi, że karze grzywny podlega osoba, która nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, w tym wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych….

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

 

 

Powiązane wiadomości