Cztery wrocławskie księgarnie – Cocofli, księgarnia Podróżnika, Tajne Komplety i Księgarnia Muzeum Narodowego – przyłączyły się w tym roku do imprezy, która odbywa się po raz drugi. W 2019 roku frekwencja dopisała, a fani książek po zmroku odwiedzili w Polsce ponad 100 księgarni. Co czeka na zainteresowanych od 15 do 17 października? Spotkania, warsztaty i...sporo rabatów, nawet do 80 procent. Warto skorzystać.  


Cocofli – zniżki, warsztaty, konkurs

W kawiarni, która jest także winiarknią i księgarnią w jednym (przy ul. Włodkowica 9) imprezy.

Piątek

W piątek 16 października o 17.00 „Dziura w całym”, czyli bezpłatne warsztaty hafciarsko-filozoficzne prowadzone przez Olgę Budzan i premiera książki „Dziura” Qvinda Torsetera. Zapisy na warsztaty przez formularz.

A o 19.30 spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim, którego książka (z ilustracjami Janka Kozy) „Prezent dla dwojga” ,a właśnie swoją premierę. To opowieść o braciach bliźniakach, którzy z chwilą pojawienia się na świecie są wyjątkowo dynamiczni, co zachwyca, ale i męczy ich rodziców. Zapisy na spotkanie poprzez formularz.

Sobota

W sobotę 17 października od 12.00 do 17.00 wyjątkowe warsztaty Kolektywu Kariatyda, podczas których opracowywane będą hasła do Wikipedii dotyczące pomijanych ilustratorek. Tym na co dzień zajmuje się kolektyw, czyli uzupełnia internetową encyklopedię o biografie artystek i architektek, dbając o to, by zmniejszych przepaść, jaka dzieli traktowanie płci. Zapisać można się na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo przez stronę. Po warsztatach wykład Julii Szot z Kolektywu Kariatyda.

Książki Olgi Tokarczuk z autografem do wygrania

Przez cały festiwal w Cocofli kiermasz książek, które kupimy o 20 procent taniej! Nie zapomnijmy wypełnić też formularza przy zakupie. Posłuży do konkursu na 3 książki Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza” z autografem noblistki!

Noc księgarń 2020 online

Księgarnia Podróżnika

Przez cały czas trwania Nocy Księgarni (15-17.10) w księgarni przy Wita Stwosza 19/20 trwa zniżka 20% na wszystkie książki fantastycznego wydanictwa Bezdroża, a przy zakupach powyżej 100 zł książka gratis. Druga z promocji dotyczy map Wydawnictwa Kartograficznego PLAN. Do każdej zakupionej mapy-mapa gratis. 

Dla fanów wysokogórskich wypraw w sobotę 17 października warsztaty „Jak przygotować się do wyjścia w góry?” z Anną Borecką, jedyną polską alpinistką, która łączy autostop ze zdobywaniem gór. Zapisy przez FB Księgarni Podróżnika.

Księgarnia Tajne Komplety – warsztaty

W obydwu księgarniach – w Przejściu Garncarskim i w Kinie Nowe Horyzonty wydarzenia będą rejestrowane i upubliczniane na FB. Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba miejsc na wydarzeniach będzie ograniczona. Obowiązują maseczki oraz dezynfekcja rąk.

Rezerwacje można uzyskać pod telefonem: 71 714 23 80 w godzinach 12.30-17.00

W czwartek 15 października można jednak wpaść do Horyzontów (od 12.00 do 22.00), aby obejrzeć małe instrumenty zbudowane przez Pawła Romańczuka w jego pracowni. „Ideą realizowaną przez artystyczną grupę Małe Instrumenty z Wrocławia jest poszukiwanie nietypowych źródeł dźwięku i stosowania ich we własnej twórczości muzycznej. Działalność ta, konsekwentnie realizowana od 14 lat eksploruje wiele obszarów sztuki dźwięku, a jednym z nich jest „samoróbkowe” kreowanie nowych instrumentów, budowanych własnoręcznie w warunkach prowadzonej pracowni” – czytamy w opisie. 

Wystawie towarzyszy film Andrzeja Załęskiego „Gruppo di Constructione” dokumentujący proces kilkumiesięcznych warsztatów samoróbkowych przeprowadzonych w roku 2016.

Sobota

W sobotę 17 października w księgarni w Przejściu Garncarskim od 12.00 do 18.00 świergot nadodrzańskich ptaków i dźwiękowa Odra, a wszystko za sprawą gitarzysty i kompozytora Michała Zygmunta, który o 17.00 opowie o pasji–nagraniach terenowych z rzeki Odry. Jest autorem profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy „Dzikie Rzeki”, „Harmonia Natury” dla WWF Polska, Dźwiękowy Szlak Odry). 

Od 13.00-17.00 promocja 45 nr Magazyn Materiałów Literackich Cegła H2O, tym, razem wybór wierszy i opowiadań o tematyce wody. Będzie można nabyć jeden z 500 egz. „Cegły” z ręcznie robionymi okładkami z wodą z Morza Bałtyckiego, Jeziora Turawa, rzeki Odry, cudownej wody ze źródła Maryi w Bardo oraz potoku z wioski Nowina.

Na żywo pokazany zostanie proces robienia nowych okładek. „Możecie przynieść z domu muszelki, guziczki, małe szpargałki, które zanurzymy w wodzie z Odry i zgrzejemy na gorąco w woreczki, które przymocujemy do frontu okładki. W ten sposób będziecie mieć swoje własne zaprojektowane Cegły!” – zachęcają organizatorzy.

Od 18.00 do 19.30 spotkanie z poetą i nominowanym do Literackiej Nagrody Gdynia za książkę „Świergot” Marcinem Mokrym, które poprowadzi Jakub Skurtys.

O 19.30 Performance Jerzego Kosałki „Mini-show z użyciem wody”.

Księgarnie Muzeum Narodowego – w Gmachu Głównym i Pawilonie Czterech Kopuł 

Ale nie tylko, bo organizatorzy zachęcają, by zakupy robić także w Księgarni internetowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu – tam promocja (nawet do 80% zniżki) trwać będzie od 15-18 października, natomiast w stacjonarnych księgarniach zniżkę uzyskamy w sobotę 17 października.

Warto, mimo wszystko, przyjść do ksiegarni stacjonarnej w sobotę, bo za wydane minimum 49 zł dostaniemy w prezencie muzealną torbę ekologiczną, a elegancki ołówek kupimy tylko za złotówkę. Z kolei jeśli wydamy minimum 99 zł wyjdziemy z torbą, ołówkiem (za 1 zł) oraz voucherem na wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym lub w Pawilonie Czterech Kopuł (wymienimy go na bilet za 1 zł).

Wśród promocji za 1 zł m.in. „Instrumentarium tradycyjne” oraz „Niezwykły świat dawnych mebli”, za połowę ceny kupimy czterotomowy przewodnik po wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego – „Od Pałacu do Rotundy” (42,50zł), czy album „Skarb Średzki. Trzydziestolecie odkrycia” (50 zł), a z 80% zniżką m.in. album „Sztuka Wicekrólestwa Peru” (tylko za 8 zł).