Doradcy kredytowi - kiedy warto się do nich udać?

Kredyt to jeden z produktów bankowych, o którym - wydawałoby się - wiemy już wszystko. Tymczasem banki nie tylko zmieniają swoje warunki oraz oferty, ale także poszerzają propozycje kredytowania zarówno osób prywatnych, jak i firm. W gąszczu różnych wymogów i informacji łatwo się zagubić, dlatego z pomocą przychodzą wtedy doradcy kredytowi. Sprawdzamy, kiedy szczególnie warto zasięgnąć ich porady.

Doradztwo kredytowe dla osób fizycznych

Kredyt hipoteczny, kredyt na samochód czy innego rodzaju kredyt konsumpcyjny to tylko niektóre, o jakie ubiegają się osoby fizyczne. Niemal każdy bank przygotował dla nich bardzo szeroką ofertę kredytową i każdy z nich przekonuje, że to właśnie ich propozycja kredytowania jest dla klienta najkorzystniejsza. Tymczasem osoby fizyczne nie mają obowiązku posiadania wiedzy z zakresu finansów, która uchroni ich przed podpisaniem niekorzystnej dla nich umowy kredytowej. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy warto udać się do doradcy, który dokładnie ją przeanalizuje i oceni. Być może inna oferta kredytowa okaże się być lepszą? Doradcy kredytowi chętnie pomagają także osobom, które mają już zobowiązanie kredytowe wobec banku. Istnieją sposoby, aby zmniejszyć ratę kredytu, gdy nasza sytuacja finansowa nie pozwala na jego terminową spłatę. Dodatkowo w przypadku posiadania większej ilości zobowiązań kredytowych możemy postarać się o ich konsolidację. Jej korzyści i ryzyko w każdym, indywidualnym przypadku przedstawi doradca kredytowy.

Pomoc dla firm

Kredyt to jeden z głównych instrumentów finansowania działalności gospodarczej niemal każdego formatu. Korzystają z niego zarówno małe, jednoosobowe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. I choć w większych firmach często powstają specjalne działy zajmujące się finansami, w przypadku ubiegania się o kredyt lepiej jest poradzić się specjalisty. Doradcy kredytowi pomagają bowiem ocenić zdolność kredytową firmy, ale także podpowiadają, w jaki sposób można ją zwiększyć. Ocena zdolności kredytowej wymaga nie tylko umiejętności dokonania analizy sprawozdań finansowych i kondycji finansowej firmy, ale i znajomości zasad, którymi kieruje się bank przy ocenie potencjału kredytowego firm. Są to bowiem zasady z goła inne, niż w przypadku osób fizycznych. Co więcej, firmy mogą dwojako podejść do kwestii kredytowych - z jednej strony kredyt może pomóc im w finansowaniu bieżącej działalności, z drugiej zaś kredyt może finansować projekty inwestycyjne. Banki inaczej podchodzą do oceny firmy pod względem przeznaczenia pieniędzy pochodzących z kredytu, dlatego podpowiedzi doradcy kredytowego mogą okazać się nieocenione, aby zwiększyć swoją szansę na kredyt w konkretnym przypadku. Doradcy kredytowi chętnie pomagają także firmom zadłużonym, które posiadają już zobowiązania kredytowe. Często raty kredytowe wydają się wtedy przewyższać możliwości finansowe firm, zatem potrzebna jest pomoc fachowca, który podpowie, w jaki sposób należy negocjować z bankiem warunki spłaty i o co może ubiegać się w danej sytuacji firma.