Dziś, 27 grudnia 2020 r., w Unii Europejskiej zaczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi. Polska „premiera” odbyła się o godz. 8.00 w warszawskim szpitalu MSWiA. Pierwszą szczepionkę przyjęła pracownica tego szpitala – naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska.

  • Moment pierwszego szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce, źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


Pierwsza zaszczepiona powiedziała tuż po przyjęciu preparatu, opracowanego przez firmę Pfizer/Biontech, że czuje się bardzo dobrze, a szczepienie było bezbolesne. – Polecam i apeluję do wszystkich Polek i Polaków, że warto się zaszczepić. Jest to nasz pancerz ochronny. Jeżeli chcemy wrócić do normalności i chcemy, żeby święta wielkanocne nie były takie, jak święta Bożego Narodzenia, chcemy być z rodzinami, to trzeba się zaszczepić – mówiła Alicja Jakubowska.  

Naczelna pielęgniarka MSWiA powiedziała, że zaszczepiła się nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale i dla osób z jej środowiska, także tych niezdecydowanych. – Każdy z nas ma rodziców, dziadków... Jeżeli nawet nie chce zaszczepić się dla siebie, niech zrobi to dla tych bliskich, których kocha – podkreślała pani Alicja.

Wraz z naczelną pielęgniarką, w MSWiA zaszczepiły się „premierowo” jeszcze cztery inne osoby. Po podaniu preparatu każdy zaszczepiony jest obserwowana przez co najmniej 15 minut – sprawdzane jest jej samopoczucie i czy nie istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi uodpornia na COVID-19 na co najmniej dwa lata. Podaje się ją dwukrotnie. Powtórzenie szczepienia następuje po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji. Szczepienia będą realizowane w przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Wrocław i Dolny Śląsk

Szczepienia I etapu zaczęły się także dzisiaj o 10.30 w starym kampusie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Skłodowskiej-Curie. Przed godz. 8.00 dotarły do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu szczepionki w ilości 450 sztuk. Dziś do godz. 17.00 zaszczepionych przeciwko COVID-19 zostanie tam 50 osób, m.in. rektor UMed, dyrektor szpitala oraz kierownicy i pracownicy klinik.

– Okres przydatności preparatu, po rozmrożeniu, wynosi pięć dni, mamy więc czas do czwartku, aby podać go kolejnym 400 osobom – mówi Barbara Korzeniowska, wicedyrektor ds. lecznictwa otwartego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

Mamy dużo zgłoszeń od personelu medycznego, zwłaszcza z tych oddziałów, na które przyjmowani są pacjenci zarażeni wirusem SARS-CoV-2. Ci pracownicy mają świadomość, jak ważne są szczepienia, bo na co dzień widzą chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19, którzy walczą o oddech pod respiratorami i czasem tę walkę przegrywają, ponieważ medycyna okazuje się bezradna – wyjaśnia dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK. – Widzą też młodych ludzi z koronawirusem, bez chorób współistniejących, których płuca z godziny na godzinę odmawiają posłuszeństwa, albo takich, którzy COVID-19 przeszli spokojnie, ale występują u nich groźne dla zdrowia powikłania.

Oficjalne rozpoczęcie pierwszego etapu szczepień we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku nastąpi 27 grudnia br. w godzinach popołudniowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, o czym również poinformujemy.  

Czytaj też: Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19. Etapy i kolejność szczepień

 
Zobacz także: rolety wrocław - jak je wybrać i od czego zależy ich cena?