Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

W piątek 9 lipca o 18.00 warto wpaść na skwer przy placu Macieja i obejrzeć widowisko teatralne, za którego scenariusz posłużyły fragmenty prac przygotowanych na konkurs „RÓŻnE teksty ćWICZ” Klubu Pod Kolumnami, ale też wiersze i urywki dramatów oraz prozy Tadeusza Różewicza. Wydarzenie jest wpisane w program obchodów 100. rocznicy urodzin wybitnego artysty przez lata związanego z Wrocławiem. 


Konkurs dla amatorów poezji

Widowisko poprzedził organizowany od marca do czerwca konkurs skierowany do amatorów poezji, twórczości Różewicza i pasjonatów aktorstwa. W pierwszym etapie uczestnicy przesyłali nagrania wideo z interpretacją aktorską dzieła lub fragmentu napisanego Tadeusza Różewicza. Kandydatów oceniało jury w składzie Agata Kucińska z Wrocławskiego Teatru Lalek, Maciej Kowalczyk z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Piotr Misztela współpracujący z Teatrem Polskim we Wrocławiu. 

Zwycięzcy wzięli udział w 6-dniowych warsztatach aktorskich (pracowali m.in. nad dykcją, emisją głosu i poprawną wymową), które były częścią przygotowań do lipcowego spektaklu wieńczącym projekt.

Dzięki pracy warsztatowej laureaci konkursu zagrają 9 lipca z razem zawodowymi aktorami, zarazem jurorami konkursu, Maciejem Kowalczykiem i Piotrem Misztelą. 

Widowisko pod chmurką

Tytuł spektaklu „Przyszli żeby zobaczyć poetę” to jednocześnie tytuł jednego z utworów Tadeusza Różewicza. – Nawiązuje do sytuacji, w której widzowie przychodzą, by zobaczyć bogaty przekrój twórczości wrocławskiego poety zaprezentowanej w formie widowiska, jak i przyjrzeć się wystawie mu poświęconej – mówi Piotr Misztela, wrocławski aktor, organizator konkursu.

Wystawa, o której wspomina organizator to kończąca się właśnie w sobotę ekspozycja plenerowa (na skwerze przy pl. Macieja) „Raport Ocalonego” przedstawiająca inspiracje artystyczne Tadeusza Różewicza.

Widowisko reżyseruje Piotr Misztela, a oprawą muzyczną zajął się Paweł Romańczyk, kompozytor, muzyk, założyciel fantastycznej grupy Małe Instrumenty.