Prowizja za usługę pośrednictwa ile wynosi?

Obecnie z usług biur nieruchomości korzysta znacznie więcej osób niż jeszcze kilka lat temu. Łatwiejszy jest także dostęp do samego zawodu agenta nieruchomości w 2014 r. zniesiono obowiązek posiadania licencji potwierdzającej prawo do wykonywania zawodu. Ile jednak faktycznie zarabia pośrednik i ile wynosi prowizja od przeprowadzonej transakcji?
Agent nieruchomości: czym właściwie zajmuje się pośrednik?
Pośrednik nieruchomości ma zazwyczaj za zadanie doprowadzić albo do sprzedaży nieruchomości, albo do znalezienia najemcy, który będzie chciał ją wynająć. Warto przy okazji pamiętać, że pośrednicy oferują usługi związane także z zakupem mieszkań.
Obowiązki agenta są w dużej mierze uzależnione od umowy pośrednictwa zawartej między stronami. Na przykład pośrednicy pomagający klientowi kupić nieruchomość dopasowaną do jego potrzeb często nie tylko wyszukują oferty (także od deweloperów, takich jak np. i2 Development S.A., ale również negocjują cenę mieszkania, asystują przy jego odbiorze lub pomagają klientowi przy spisywaniu umowy przedwstępnej.
Z kolei, jeśli pośrednik ma za zadanie sprzedać nieruchomość, to zobowiązany jest wystawić odpowiednią ofertę, a także pokazywać mieszkanie potencjalnym nabywcom. Najczęściej chociaż nie zawsze reguluje to umowa pośrednik w takiej sytuacji aktywnie reklamuje nieruchomość, m.in. poprzez wstawianie oferty na wszystkie dostępne portale ogłoszeniowe, a nawet - upublicznianie jej w mediach społecznościowych. Jeszcze do niedawna pośrednicy często wykorzystywali także bannery zawieszane na balkonach (dziś zdarza się to już coraz rzadziej) jak i również ogłoszenia w gazecie lokalnej. Pośrednik sprzedający nieruchomość najczęściej zajmuje się też wszystkimi niezbędnymi formalnościami.
Ile wynosi prowizja pośrednictwa i czy warto korzystać z usług agenta?
Prowizja za usługę pośrednictwa nie jest stała i może zależeć od wielu czynników. Zazwyczaj jednak wynosi ona od 2 do 4 proc. kwoty sprzedaży/zakupu lokalu. Niekiedy zdarza się, że jest to 5 proc. kwoty transakcji. Często prowizję płacą obie strony transakcji. Czasem zdarza się jednak, że koszty prowizji ponosi wyłącznie sprzedający/wynajmujący.
Ile zarabia jednak sam agent? Istotne jest to, czy jest zatrudniony w biurze nieruchomości, czy też prowadzi własną działalność gospodarczą. Zazwyczaj agenci zatrudnieni w biurze mają stałą, niewielką podstawę (którą otrzymują co miesiąc), a reszta zależy już od tego, ile transakcji przeprowadzą.
Dobrze też przy okazji pamiętać, że klient nie zawsze musi zapłacić prowizję. Mowa o sytuacjach, gdy działania agenta okazują się absolutnie nieskuteczne czyli gdy w wyniku czynności przez niego podjętych nie zgłosi się żaden kupujący.
Kiedy natomiast warto zdecydować się na usługi pośrednictwa? Na pewno w sytuacji, gdy nie posiada się wystarczającej ilości czasu, by samodzielnie zająć się kwestiami związanymi z nieruchomością. Ponadto pomoc agenta przyda się osobom, które po raz pierwszy sprzedają (albo wynajmują czy kupują) nieruchomość.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski