Leasing dla nowych firm - poznaj podstawy!

3 min czytania
Leasing dla nowych firm - poznaj podstawy!

Leasing samochodów osobowych stanowi niezwykle wygodną formę finansowania, a także przynosi liczne korzyści dla przedsiębiorców. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się leasingiem pojazdów nie tylko nowych, ale i używanych. Zapewniają one szybką oraz profesjonalną obsługę, a także fachowe doradztwo z zakresu leasingu.

Leasing samochodu - jak to dokładnie działa?

Auto w leasing może wziąć praktycznie każdy - zarówno stare, jak i nowe firmy. Według prawa, już pierwszy dzień prowadzenia działalności otwiera nam furtkę do skorzystania z leasingu. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością oraz stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów na samochody osobowe. Leasing jest bowiem formą finansowania łączącą w sobie elementy najmu oraz kredytu. Zostaje on zawarty na podstawie umowy, a leasingobiorca na jej podstawie otrzymuje na określony czas pojazd. W zamian za to, płaci comiesięczne raty. Samochód nie jest jednak własnością leasingobiorcy, a osoby, która go wynajmuje. Pod uwagę możemy brać wszystkie marki samochodów: leasing Mazda, leasing BMW czy leasing Nissan.

Leasing dla nowych firm - co musisz wiedzieć?

Według polskiego prawa, każdy, kto zakłada firmę już od pierwszego jej dnia może ubiegać się o leasing. Wiele firm leasingowych nie udziela jednak takiego rodzaju finansowania. Istnieje jednak kilka znanych firm, które go oferują. W ich ofercie znajdziemy nie tylko leasing na pojazdy nowe, ale i sprowadzone z zagranicy.

Mogłoby się zatem wydawać, że leasing samochodu jest na wyciągnięcie ręki. Jest to prawda, jednak w wielu bankach oraz firmach leasingowych wymaga on przedstawienia licznych dokumentów, które będą świadczyć o zabezpieczeniu. Wymagania dotyczą tylko nowych działalności, które nie przynoszą jeszcze dochodów. Najczęściej wyr`óżniamy:

  • poręczenie osoby prywatnej lub innej firmy,
  • hipotekę na własną nieruchomość,
  • przewłaszczenie majątku osobistego,
  • inne ustalenia, jakie wymagane są przez firmę leasingową lub bank bank.

Niektóre firmy nie wymagają jednak przedstawienia praktycznie żadnych dokumentów, a jedyne co musimy okazać to dowód osobisty oraz dokumenty rejestrowe firmy.

Co z samochodem po zakończeniu umowy?

Pytanie to nie jest jednoznaczne, a odpowiedzi jest naprawdę wiele. Wszystko zależy bowiem od tego jaką umowę podpiszemy. W zależności od tego, pojazd może zostać oddany firmie leasingowej lub pozostać w posiadaniu leasingobiorcy. Wykup auta nie stanowi bowiem żadnego problemu. Wystarczy, że leasingodawca otrzyma od nas kwotę widniejącą na umowie - samochód już jest nasz.

Niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem dla nowych firm jest jednak wykupienie samochodu, a następnie odsprzedanie go. Wynajmując samochód płacimy bowiem leasingobiorcy wartość umowną, a osoba z zewnątrz może od nas nabyć pojazd wyłącznie za cenę rynkową. Nie istotne jest, jakiej marki produkt sprzedajemy - leasing Mazda, leasing Nissan czy leasing BMW. Transakcja taka jest dla nas jednak przychodem, a co za tym idzie - jesteśmy zobligowani do zapłacenia za nią podatku VAT. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest także zawarcie umowy leasingowej na kolejny pojazd po sprzedaży wcześniejszego. Czynsz inicjalny od nowo podpisane umowy pomniejsza bowiem podstawę opodatkowania, dzięki czemu możemy odliczyć VAT.

Korzyści płynące z leasingu w nowych firmach

Leasing dla nowych firm ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim wyróżniamy:

  • wygodę oraz oszczędność czasu - leasing dla nowych firm ma uproszczone procedury,
  • pakiet ubezpieczeń rozbity jest na raty,
  • niska wpłata wstępna,
  • długi okres finansowania pojazdu,
  • proste oraz bezpieczne finansowanie, a także możliwość rozwijania przedsiębiorstwa.
  • finansowanie nie tylko nowych, ale i używanych przedmiotów

Leasing na nowe auto zatem niezwykle opłaca się, niezależnie od tego, jaką markę chcemy wybrać.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktywroclaw_kf