Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

3 min czytania
Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Pierwsze oznaki jesieni to wskazówka, że nadeszła pora na odpowiednie zabiegi konserwacyjne drewnianych elementów otaczających mieszkanie. Jedną z konstrukcji, którą warto zabezpieczyć przed deszczową pogodą i niskimi temperaturami jest taras wykończony naturalnymi deskami. Chociaż aplikacja odpowiedniego preparatu zajmuje nieco czasu, to stanowi znacznie lepsze rozwiązanie niż przeprowadzanie remontu wiosną, kiedy mróz i opady pozostawią swój ślad na drewnianym parkiecie czy balustradzie. Jak zabezpieczyć taras przed nadejściem zimy?

Najprostszy sposób: olejowanie

Olejowanie drewna to metoda konserwacji ciesząca się coraz większą popularnością. Przeprowadzenie zabiegu jest bowiem stosunkowo proste, a sam produkt niezbędny do zabezpieczenia desek niedrogi i wydajny. Olej do tarasów pozwala wypełnić pory drewna i stworzyć na jego powierzchni wodoodporną warstwę ochronną. Dzięki temu deszcz ani topniejący śnieg nie wnikną w szczelny i nie zamarzną, co zapobiegnie pękaniu desek. Olejowanie zapewni tarasowi ochronę również w dni słoneczne - zabezpieczy go przed blaknięciem i utratą koloru.

Warto pamiętać, że olej do drewna aplikuje się na naturalne deski, dlatego jeśli znajduje się na nich lakier, należy usunąć go papierem ściernym. Poza tym, powierzchnia do aplikacji oleju musi być czysta i sucha, wobec czego taras należy porządnie umyć i pozwolić mu dokładnie wyschnąć. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty zabieg olejowania trzeba zaplanować na dzień o niskiej wilgotności powietrza, najlepiej pochmurny, lecz bezdeszczowy. W takich warunkach preparat zostanie wchłonięty w odpowiednim tempie i pozwoli maksymalnie zabezpieczyć deski przed uszkodzeniami.

Dla specjalnego efektu: lazurowanie drewna

Lazurowanie drewna nie jest najpopularniejszą metodą zabezpieczania desek na zimę, jednak pozwala stworzyć bardzo ciekawe efekty wizualne. Wykonuje się je poprzez aplikację środków na bazie żywic, które tworzą na drewnie mrozoodporną powłokę ochronną i nadają satynowe wykończenie. Pod lazurę warto nałożyć na drewno dodatkowy impregnat, chroniący przed pleśnią. Preparat do lazurowania tarasu powinien zawierać także filtr UV, który ochroni drewno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Największą zaletą tego zabiegu jest uzyskany efekt zdobień, podkreślający naturalne piękno desek.

Przyjemny zabieg woskowania

Woskowanie drewna działa na podobnej zasadzie, co jego olejowanie. Preparat może mieć płynną, półpłynną lub stałą konsystencję. Na drewnianych deskach tworzy powłokę nieprzepuszczającą wody, dlatego doskonale chroni taras przed deszczem, śniegiem i mrozem. Wosk do drewna można nakładać na powierzchnię wcześniej bejcowaną lub lakierowaną. Nie wniknie on jednak w deski lakierowane czy malowane farbą, dlatego przed zabiegiem trzeba usunąć wszystkie warstwy tego typu produktów.

Nakładanie wosku na drewno jest czynnością niezwykle przyjemną. Nie trzeba mieć do tego specjalnego sprzętu - gęsty preparat wciera się przy pomocy zwykłej ściereczki, a płynny tak jak każdą farbę, czyli miękkim pędzlem. Po nałożeniu i wtarciu cienkiej warstwy produktu w deski należy odczekać na jego pełne wchłonięcie. Kiedy pierwsza warstwa wosku zostanie całkowicie zaabsorbowana przez drewno, można przystąpić do powtórzenia całego procesu. Wosk zawsze aplikujemy warstwami (co najmniej dwie), a na koniec polerujemy. Od staranności polerowania uzależniony jest końcowy efekt wizualny woskowania drewna, dlatego warto poświęcić zabiegowi nieco więcej czasu.

Lazurowane, woskowane czy olejowane drewno zostanie pokryte powierzchnią, która nie przepuszcza wody i jest odporna na działanie opadów atmosferycznych. Po takich zabiegach taras z pewnością będzie prezentował się doskonale nawet po mroźnej i śnieżnej zimie. Wszystkie produkty do pielęgnacji drewna znajdziemy na: https://saicos.pl

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktywroclaw_kf