Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

W sobotę, 4 września, rusza kolejny etap remontu torowiska na ul. Ruskiej i św. Mikołaja. W związku z tym, w rejonie tych ulic, zmieniona zostanie organizacja ruchu. Prace potrwaja ok. miesiąca.

  • Tramwaj we Wrocławiu

    Zmiany w organizacji ruchu w centrum Wrocławia, źródło: www.wroclaw.pl


4 września MPK wkracza z pracami na łuku torów prowadzącym z ulicy Kazimierza Wielkiego w ul. św. Mikołaja. To jedno z tych miejsc, gdzie tory były w najsłabszym stanie, co doprowadzało niekiedy do awarii. Remont ma to zmienić.

Zmiany na św. Mikołaja, Ruskiej i Nowy Świat

W związku z prowadzonymi pracami na ul. Kazimierza Wielkiego, na odcinku od ul. św. Mikołaja do ul. Ruskiej (w kierunku centrum) – z ruchu zostanie wyłączona jezdnia zachodnia, a ruch w stronę centrum zostanie poprowadzony po torowisku – wspólnie z ruchem tramwajowym. W związku z tym, od ul. Nowy Świat – w kierunku centrum – ze środkowego pasa, który umożliwiał do tej pry jazdę na wprost i w prawo, będzie można jedynie skręcać w prawo, w ul. św. Mikołaja.

  • Wjazd na torowisko przewidziano z ul. Nowy Świat przed strefą przystankową, zjazd na skrzyżowaniu z ul. Ruską.
  • Relacja prawoskrętna z ul. Nowy Świat w ul. Św. Mikołaja zostanie utrzymana.
  • Wyłączenie jezdni ul. Kazimierza Wielkiego nie dotyczy ruchu rowerowego.

Zmiany na Białoskórniczej i Kazimierza Wielkiego

Z kolei, kierowcom jadącym ul. Białoskórniczą i ul. Kazimierza Wielkiego  (w kierunku placu Jana Pawła II) zostanie jeden pas ruchu do jazdy na wprost i w prawo. Natomiast relacja lewoskrętna w ul. św. Mikołaja zostanie utrzymana, ale jednym pasem. Dla rowerzystów nic się nie zmieni. 

  • Ul. Ruskiej nadal możliwy będzie wyjazd w prawo oraz utrzymana zostanie relacja lewoskrętna (w kierunku ul. Białoskórniczej). Przy czym, wyjazd z Rynku (ul. Ruska) pozostanie bez zmian.
  • Wyjazd rowerowy z ul. św. Mikołaja bez zmian (jednokierunkowy odcinek od ul.  Kazimierza Wielkiego do ul. Rzeźniczej).
  • Ul. św. Mikołaja zostanie lokalnie zawężona do jednego pasa ruchu.
  • Ruch rowerowy zostanie utrzymany na każdej relacji.

Czytaj także: 4-5 września – tramwaje nie dojadą do Pilczyc i Leśnicy

Zmiana przystanków

Powyższe prace nie będą się wiązały z dodatkowymi zmianami w komunikacji tramwajowej. Tymczasowo zmieni się za to miejsce zatrzymywania autobusów 132 i 142. Przystanek „Rynek” w stronę Kromera i Karłowic zostanie przeniesiony z torowiska do zatoki, w której stają autobusy „K” zmierzające w stronę ul. Kamieńskiego. W przeciwnym kierunku (w stronę placu Jana Pawła II) autobusy 132 i 142 będą zatrzymywały się na ul. Nowy Świat, przed skrzyżowaniem z ul. św. Mikołaja. Autobusy „K” natomiast wciąż będą zatrzymywały się na torowisku. Ruch samochodów jadących z Nowego Światu prosto w ul. Kazimierza Wielkiego zostanie zaś, na czas remontu, przekierowany na torowisko tramwajowe.

Zmiany także na ul. Zachodniej

Na skrzyżowaniu z ul. Zachodnią, nieopodal przystanku „Zachodnia (stacja kolejowa)”, MPK od soboty (4 września) rozpocznie wymianę ponad 70 metrów toru pojedynczego. Prócz tego pojawi się tam nowa nawierzchnia z prefabrykowanych płyt, co docenią kierowcy samochodów oraz pasażerowie kursujących tamtędy autobusów. 

Na czas prowadzonych prac MPK wprowadzi w tym miejscu wahadłowy ruch tramwajów.

– Staramy się, by mieszkańcy Wrocławia odczuli naszą TORYwolucję przede wszystkim dzięki efektom prowadzonych prac, a nie z powodu utrudnień, z którymi niestety czasem musimy się liczyć – tłumaczy prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Minimalizujemy ich skutki zawsze, kiedy tylko jest taka możliwość. Tak jest i w tym przypadku – dodaje.

Zmiany w komunikacji tramwajowej, związane z tą inwestycją, będą dotyczyły tylko kilku wybranych weekendów (w tym najbliższego, 4-5 września), podczas których torowcy będą instalowali specjalne rozjazdy tymczasowe. Pozwolą one na objechanie remontowanego toru drugą nitką linii, na której ruch z obu kierunków będzie odbywał się wahadłowo. Na czas ich montażu, czyli przez sobotę i niedzielę, linie tramwajowe kursujące ulicą Legnicką będą skrócone do przystanku „Plac Strzegomski (Muzeum Współczesne)”, a dojazd do zachodnich osiedli będzie możliwy trzema zastępczymi liniami autobusowymi, uruchomionymi przez MPK.