Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Przystanki tramwajowe „Nowy Targ" zostały czasowo wyłączone z ruchu. W tym miejscu przystanki będą wyniesione a dzięki podwyższonym peronom, pasażerom łatwiej będzie wsiąść do tramwajów. 

  • Na czas remontu tramwaje zatrzymują się bliżej ul. Purkyniego

    Na czas remontu tramwaje zatrzymują się bliżej ul. Purkyniego /fot. BP

  • Na czas remontu tramwaje zatrzymują się bliżej ul. Purkyniego

    Na czas remontu tramwaje zatrzymują się bliżej ul. Purkyniego /fot. BP


Zmiany wprowadzono na początku października. Przystanki w obie strony - Galerii Dominikańskiej oraz Hali Targowej zostały wyłączone z ruchu, lecz pasażerowie korzystają z peronów zastępczych zlokalizowanych bliżej ul. Purkyniego, przy dawnym barze mlecznym „Jacek i Agatka". Tędy kursują tramwaje linii: 8, 9, 11, 17 i 23.

Będzie bezpieczniej dla pasażerów

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wyjaśnia, że przebudowana związana jest przede wszystkim ze zwiększeniem komfortu pasażerów, którzy nie będą musieli wspinać się przy wejściu do tramwaju. Nawierzchnia zostanie wykonana z płyty oraz kostki granitowej, która ma nawiązywać do zabytkowego otoczenia. Nowością w tym miejscu będą wiaty przystankowe, wcześniej zamontowane były jedynie słupki. Przesunięty zostanie również słup trakcyjny ze względu na wybudowanie odwodnienia.

Przystanki przy Starym Klasztorze zostały czasowo wyłączone z użytkowania /fot. BP

– Wyłącznie peronów jest konieczne, aby sprawnie i bezpiecznie dla pasażerów przeprowadzić prace rozbiórkowe, a następnie budowlane. Istniejąca nawierzchnia musi zostać rozebrana, aby wyprofilować zaprojektowane podwyższenia, które znacząco zwiększą komfort wsiadania i wysiadania wszystkich grupom pasażerów. Pasażerowie aktualnie korzystają z przystanków zastępczych zlokalizowanych przed skrzyżowaniem z ul. Purkyniego – wyjaśnia Ewa Mazur ze ZDiUM.

Inwestycję za prawie 670 tys. zł wykonuje wrocławska firma Elektrotim. Prace budowlane potrwają do połowy grudnia.

Będzie więcej wyniesionych peronów

Urzędnicy zapowiadają, że sukcesywnie będą wynoszone kolejne perony przystankowe. Obecnie projektuje się wyniesienie przystanków przy pl. Teatralnym oraz w ciągu ul. Szewskiej.

– Takie działania w znaczący sposób ułatwią przemieszczanie się tramwajem osobom o ograniczonej mobilności, w tym starszym, z niepełnosprawnościami czy rodzicom z dziećmi w wózku – mówi Anna Szmigiel-Franz z Biura Zrównoważonej Mobilności.