Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Nocny kiermasz starych książek, rabaty na tomy wybranych wydawnictw, koncerty i spotkania z fantastycznymi autorami, a także spacer po…kryminalnym Wrocławiu. To atrakcje Nocy Księgarń, która już w piątek 22 października w kilku miejscach stolicy Dolnego Śląska. Warto skorzystać i uzupełnić biblioteczkę.

  • Fragment plakatu do Nocy Księgarń 2021


Promocje, dłuższe godziny otwarcia

Festiwal odbywa się od 2019 roku, promuje niewielkie, ale prężne i ambitne księgarnie, które słyną z  wyszukanej oferty, wyjątkowego klimatu i świetnej obsługi. Tym razem możemy nie tylko skorzystać z oferty kulturalnej, ale też zrobić zakupy do późnych wieczornych godzin, bo księgarnie specjalnie na tę okazję wydłużyły godziny pracy (Cocofli przy Włodkowica 9 będzie czynna do północy, Księgarnia Podróżnika przy Wita Stwosza 19/20, Tajne Komplety w Przejściu Garncarskim i Infopunkt29 przy Kazimierza Wielkiego 29 do 22.00, a Księgarnia w Muzeum Narodowym do 20.00) i oferują atrakcyjne rabaty (książki kupimy nawet 80% taniej). Z kolei Antykwariat im. A Jaworskiego (przy Kuźniczej 43/45) będzie w Noc Księgarń czynny od 18.00, a wśród atrakcji nocny kiermasz starych książek i specjalne promocje.

Spotkania z autorami

Intrygująco zapowiada się spacer z wrocławską reporterką Izą Michalewicz, której książka „Ballady morderców. Kryminalny Wrocław” właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B., a autorka przybliża w niej słynne sprawy kryminalne, którymi żyli mieszkańcy (jak zabójstwo miss Polski, Agnieszki Kotlarskiej, czy sprawa Krystiana Bali). Izie Michalewicz można towarzyszyć od 18.00 pod Book Truckiem pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

W Cocofli o 18.00 spotkanie z fotografem Karolem Krukowskim, autorem picture booka o wrocławskim pręgierzu, który właśnie ukazał się nakładem OKiS-u. Czym jest miejsce, które niegdyś służyło do karania, a współczesnym kojarzy się jako miejsce potkań i manifestacji.

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej wielka gratka dla tych, którzy kochają wrocławskie, ale i dolnośląskie kadry, bo Hannibal Smoke, autor m.in. tomu „Niewidzialne miasto. Wrocław, który przestał istnieć” opowie o miejscach, jakich w krajobrazie miejskim i regionalnym już zabrakło. O 20.00 na FB Księgarni Podróżnika spotkanie online z Joanną Mielewczyk, jedną z 30 Kreatywnych Wrocławia, autorką książek o wrocławskich kamienicach i ich historii.

W Muzeum Narodowym o godz. 16.30 spacer po wystawach stałych z Małgorzatą Możdżyńską-Nawotką, autorką nowego tomu „Pozór kostiumu. Historyzm i orientalizm w modzie kobiecej w Polsce od XVIII do początku XX wieku”. Obowiązują zapisy.

Koncerty na żywo i online

Księgarnia Tajne Komplety przygotowała, poza ofertą dla czytelników, także koncert zespołu Polonka. Start o 20.00, transmisja na www.tajnekoncerty.pl.

Na koncert organowy zaprasza ewangelicko-augsburska parafia Opatrzności Bożej (start o 18.00)

Kompletny program wrocławskiej edycji Nocy Księgarń znajdziecie https://nocksiegarn.pl/noc-ksiegarn-we-wroclawiu/