Wczoraj funkcjonariusze wrocławskiej drogówki prowadzili działania związane z akcją „Trzeźwy Poranek”

Powrót
Generuj PDF
Drukuj
Powiadom

Bardzo wiele tragicznych zdarzeń drogowych jest następstwem spożycia alkoholu przez kierujących. W celu eliminowania tego typu zagrożeń, policjanci z wrocławskiej drogówki prowadzili wczoraj wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze ujawnili w sumie 9 osób, które zdecydowały się prowadzić pojazd po alkoholu. Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Jeśli widzimy osobę, która w takiej sytuacji chce jechać np. samochodem, to reagujmy – zadzwońmy na numer alarmowy 112, a jeśli możemy, to powstrzymajmy ją od kontynuowania jazdy!

W celu przypomnienia o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego, policjanci cyklicznie organizują wzmożone działania prewencyjno-kontrolne. Kolejne tego typu działania prowadzone były wczoraj, od wczesnych godzin porannych. Policjanci wyposażeni w alkomaty wyjechali na ulice stolicy Dolnego Śląska i powiatu, aby rozpocząć kontrole kierujących pojazdami. Patrole wrocławskiej drogówki mogliśmy zobaczyć zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W rezultacie prowadzonych działań przebadano blisko 1300 kierujących. Niestety dziewięciu z nich zdecydowało się wsiąść za kierownicę po alkoholu. W ramach wczorajszych działań policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej we Wrocławiu zatrzymali mi.in. 49-letniego kierowcę, który nie tylko wsiadł za kierownicę w stanie nietrzeźwości, ale w pojeździe przewoził solidny zapas „mocnych trunków” z duża zawartością %. Badanie w wydychanym powietrzu wskazało na obecność w jego organizmie ponad dwóch promili alkoholu. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za popełnione przestępstwo. Przypomnijmy, że grozi za nie do 2 lat pozbawienia wolności.

Pijani kierowcy stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa nietrzeźwi kierowcy są konsekwentnie eliminowani z ruchu.

Jeżeli ktokolwiek jest świadkiem takiej sytuacji, powinien jak najszybciej zawiadomić Policje. Pamiętajmy, że jesteśmy współodpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo i nie dawajmy przyzwolenia na tego typu praktyki.

st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu