Papa dachowa - co warto o niej wiedzieć?

Papa dachowa to absolutnie obligatoryjny materiał budowlany, który jest niezbędny u wszystkich budowlańców specjalizujących się w wykonywaniu prac remontowo-wykończeniowych. Ma ona szerokie spektrum właściwości oraz zastosowań, dzięki czemu świetnie spisuje się w wykonywaniu wymagających prac na dachu. 

Papa dachowa - czym jest i czemu zawdzięcza swoją popularność?

Lista zalet papy dachowej jest bardzo długa, aczkolwiek jej podstawową funkcją jest ochrona poszycia i całego budynku przed szkodliwym działaniem wody. Nie jest tajemnicą, że każdy dom niezależnie od wielkości czy wartości materialnej jest narażony na czynniki zewnętrzne, które mogą skutkować jego uszkodzeniem.

Szczególnie niebezpieczne mogą być intensywne opady deszczu, które nierzadko niosą za sobą liczne reperkusje. Dlatego też zastosowanie papy jest po prostu niezbędne. 

Co ważne, papy idealnie spisują się nie tylko w pracy z dachami płaskimi, ale również spadzistymi. Oznacza to, że jedną z ich podstawowych cech jest imponująca wielofunkcyjność. Renoma pap wynika z faktu, iż są niezwykle trwałe, a korzystanie z nich zazwyczaj nie wymaga specjalistycznej wiedzy. 

Aby zapewnić swojemu domowi skuteczną ochronę, niezbędne jest korzystanie z wysokiej jakości papy. Tylko wtedy będzie ona mogła prawidłowo realizować swoje funkcje. 

Z jakich materiałów może być wykonana papa dachowa?

Papy dachowe wykonuje się z różnych materiałów, dzięki czemu ich rodzaj może być dopasowany pod wymagania i oczekiwania konsumentów. Najczęściej papy składają się z dwóch podstawowych części - masy bitumicznej oraz osnowy, czyli specjalnej wkładki, która odpowiada za wzmocnienie papy.

Wyjątkowość poszczególnych rodzajów pap wynika przede wszystkim z różnego sposobu wykonania osnowy. Najczęściej jest ona zrobiona z tektury budowlanej, ale powszechnie stosuje się także osnowy z folii aluminiowej czy welonu szklanego.

Inny podział pap, który uwzględnia ich zastosowanie oraz przeznaczenie, wyróżnia trzy główne rodzaje tego materiału. Zaliczamy do nich: papę asfaltową podkładową, papę asfaltową wierzchniego krycia oraz papę asfaltową wentylacyjną perforowaną. Tę ostatnią stosuje się najczęściej w celu zapobiegania powstawaniu pęcherzy w pokryciach na zawilgoconych dachach.

W jaki sposób montować papę dachową?

Papa dachowa to materiał, który ma wiele atutów oraz mocnych stron. Wielu budowlańców ma jednak lekkie problemy z ich montażem, albowiem może on być realizowany na różne sposoby. Najbardziej popularne jest oczywiście montowanie tradycyjne, które polega na stosowaniu lepiku asfaltowego. 

W obecnych czasach istnieje jednak zdecydowanie więcej patentów na skuteczne montowanie papy dachowej, Wiele osób realizuje je poprzez zgrzewanie. Dzięki wybraniu tej metody warstwa asfaltu zostaje nadtopiona, a papa jest w stanie realizować swoje zadania przez długie lata. Niektórzy decydują się również na montaż mechaniczny.

Do jego wykonania używa się gwoździ papowych albo specjalnych łączników z blachy falistej. Przy montowaniu papy spore znaczenie ma również rodzaj asfaltu. Wpływa on bowiem na właściwości papy i determinuje jej mocne strony.

Jak wybrać najlepszą papę dachową?  

Wybranie solidnej papy dachowej wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Na rynku można bowiem znaleźć tak wiele produktów, że wybranie tego idealnego to nierzadko poważna zagwozdka. Aby papa była szczelna, trwała i cechowała się wysoką jakością, warto zwracać uwagę na jej budowę, gramaturę oraz grubość osnowy.

Ważne, aby grubość papy była relatywnie duża i wynosiła około 4,5 milimetra. Dzięki temu będzie ona mogła zachwycać ponadprzeciętną solidnością. Istotna może być także elastyczność papy dachowej.

Eksperci wskazują bowiem na fakt, iż zbyt sztywne papy bardzo często pękają i zawodzą swoich posiadaczy. Dlatego też warto stawiać wyłącznie na renomowane produkty. Istotnym aspektem przy zakupie papy powinny być oczywiście także kwestie izolacyjne.

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić recenzje i opinie na temat danego produktu, aby upewnić się, iż jest on godny uwagi.

Źródło: www.ekodomdg.sklep.pl