Uważaj na "kieszonkowców". Lubią tłok i Twoje pieniądze...

Data publikacji 21.01.2023
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Zamyśleni, rozkojarzeni, zniecierpliwieni stoimy na przystanku w oczekiwaniu na autobus czy tramwaj lub jedziemy w zatłoczonym pojeździe wpatrzeni w okno. Skoncentrowani na zakupach pchamy przed sobą wózek sklepowy. Wybieramy nowe ubrania dla siebie lub kogoś bliskiego albo po prostu spędzamy miło czas na zatłoczonym rynku. Tego typu codzienne sytuacje, to idealna okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę bogacąc się kosztem naszych portfeli, torebek, teczek... Kieszonkowcy okradają w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że padła ofiarą złodzieja.

Kieszonkowcy z reguły przypuszczają atak w chwili gdy tłoczymy się podczas wsiadania, opuszczania pojazdu komunikacji zbiorowej, czytania rozkładu jazdy autobusów lub też gdy koncentrujemy się na liście zakupów lub osobach, z którymi spędzimy wolny czas. Wielokrotnie sami aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej, gdyż zamieszanie osłabia naszą ostrożność. Tego typu przestępcę trudno rozpoznać w tłumie, wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum. Kieszonkowcem może być młody, dobrze ubrany mężczyzna, kilkunastoletni chłopiec, ładna, elegancka kobieta, a nawet niepozorny starszy pan lub pani. Często są mili, grzeczni, chętni do pomocy np.: przy wsiadaniu do autobusu lub tramwaju lub podczas robienia zakupów albo udając zagubionych turystów pytają o drogę. Takie zachowanie to kamuflaż stosowany po to, aby nie wzbudzając podejrzeń znaleźć się jak najbliżej swojej ofiary, wykorzystując każdy błąd i moment nieuwagi, działając szybko. Brak jest uniwersalnych, pasujących do wszystkich mogących zaistnieć sytuacji rad, które ustrzegą nas przed ewentualnym staniem się ofiarą kieszonkowca. Kierujmy się jednak kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą nam na świadome, rozsądne i minimalizujące zagrożenia zachowanie. Jedną z najważniejszych jest daleko posunięta ostrożność i umiejętność przewidywania. Spróbujmy myśleć kategoriami przestępcy – co w moim zachowaniu ułatwiłoby kradzież, co prowokuje? Nie licz na to, że złapiesz kieszonkowca, postaraj się raczej udaremnić mu kradzież.

Policjanci przypominają:

• Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!

• Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!

• W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu!

• Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei!

• Nie nawiązuj przygodnych znajomości!

• Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!

• Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!

• Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!

• Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu lub tramwaju).

• Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!

• Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!

• Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!

• Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!

• Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!

• Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.

• Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

Zgodnie z Kodeksem karnym, a dokładnie art. 278 tego aktu prawnego, sprawcom grozi nawet 5-letnia odsiadka.

Zespół Komunikacji Społecznej
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu