Zgliszcza Wrocławia 1945–1946 na zdjęciach Krystyny Gorazdowskiej i Jaguscha

2 min czytania
Zgliszcza Wrocławia 1945–1946 na zdjęciach Krystyny Gorazdowskiej i Jaguscha


Wrocław po wojnie jakiego nie znacie – zdjęcia, które przywracają pamięć o zgliszczach i nadziei na odbudowę. Odkryjcie niezwykłe fotografie, które pokazują, jak miasto powstawało z ruin i jak ważną rolę odegrały w tym lokalne środowiska artystyczne.

  • Wrocław z perspektywy powojennych ruin i pierwszych kroków do odrodzenia
  • Jak wrocławskie zabytki odzyskiwały dawny blask dzięki obiektywowi lokalnych fotografów

Wrocław z perspektywy powojennych ruin i pierwszych kroków do odrodzenia

Po zakończeniu II wojny światowej Wrocław był niemal całkowicie zniszczony. Ulice pełne były gruzów, a czołgi przypominały o dramatycznych walkach, które toczyły się na terenie miasta. W tych trudnych czasach pojawiła się jednak wyjątkowa postać – Krystyna Gorazdowska, fotografka i dokumentalistka, która z pasją uwieczniała obraz powojennego Wrocławia.

Urodzona w Warszawie artystka przez kilka lat mieszkała i pracowała we Wrocławiu, gdzie stała się współzałożycielką Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jej zdjęcia ukazują nie tylko zniszczenia, ale także ludzi próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Szczególnie często skupiała się na Starym Mieście oraz panoramie ruin widzianej z wieży ratuszowej.

Współpracując z lokalnym dziennikiem „Naprzód Dolnośląski” oraz fotografem Rudolfem Jaguschem, który również dokumentował skutki wojny, Gorazdowska stworzyła unikalny zapis historii miasta na przełomie lat 1945-1946. To dzięki takim osobom możemy dziś zobaczyć, jak wyglądał Wrocław tuż po wojnie i jakie wyzwania stały przed jego mieszkańcami.

Jak wrocławskie zabytki odzyskiwały dawny blask dzięki obiektywowi lokalnych fotografów

Nie tylko ruiny znalazły się w centrum zainteresowania Krystyny Gorazdowskiej. Po latach dokumentowała również proces odbudowy najważniejszych symboli miasta – Ratusza oraz Katedry św. Jana Chrzciciela. Jej prace są świadectwem nieugiętej woli mieszkańców Wrocławia do przywrócenia świetności swojemu miastu.

W 2008 roku fotografie Gorazdowskiej zostały zaprezentowane podczas wystawy „Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku” w warszawskiej Zachęcie, gdzie obok jej dzieł można było podziwiać prace takich artystek jak Zofia Chomętowska czy Zofia Rydet. To potwierdzenie znaczenia jej twórczości nie tylko dla Wrocławia, ale i całej Polski.

Dzięki tym zdjęciom każdy może poczuć atmosferę tamtych lat – pełną trudów, ale też nadziei i determinacji. To historia miasta opowiedziana oczami tych, którzy byli świadkami jego największych przemian.

Na podstawie: Urząd Miasta Wrocław

Autor: krystian