Nietoperze i ptaki łapią się na lepy na owady – Ekostraż ostrzega przed pułapkami

Wrocławianie, uważajcie na lepy na owady! Te popularne pułapki mogą stać się śmiertelną pułapką nie tylko dla insektów, ale także dla ptaków i nietoperzy. Ostatni przypadek złapanego w lep dużego nietoperza pokazuje, jak ważna jest świadomość i odpowiedzialność w stosowaniu tych środków.
- Niebezpieczeństwo lepów na owady we Wrocławiu – historia nietoperza
- Wrocławianie muszą wiedzieć, że lepy to zagrożenie dla dzikich zwierząt
- Prawo we Wrocławiu a stosowanie lepów – co trzeba wiedzieć?
Niebezpieczeństwo lepów na owady we Wrocławiu – historia nietoperza
W samym sercu Wrocławia doszło do zdarzenia, które powinno zwrócić uwagę każdego mieszkańca miasta. Mroczek późny, jeden z większych gatunków nietoperzy, o rozpiętości skrzydeł sięgającej nawet 37 cm, utknął na zwykłym lepie na owady. Zwierzę nie było w stanie uwolnić się samo i trafiło pod opiekę Ekostraży. Na szczęście nikt nie próbował odrywać go na siłę – to bardzo ważne, ponieważ kości skrzydeł nietoperzy są niezwykle delikatne, wręcz cieńsze niż zapałki.
Ekostraż zachęca do wsparcia leczenia tych latających ssaków – szczegóły można znaleźć na ich profilu na Facebooku. Dodatkowo ruszają „adopcyjne czwartki”, które mają przybliżyć mieszkańcom temat ochrony zwierząt.
Wrocławianie muszą wiedzieć, że lepy to zagrożenie dla dzikich zwierząt
Katarzyna Szakowska z Ekostraży ostrzega: „Takie wywieszone na zewnątrz lepy na owady są śmiertelną pułapką nie tylko dla nietoperzy, ale także dla ptaków, a nawet młodych kotów”. Zwierzęta często umierają z powodu głodu, wycieńczenia lub urazów po próbach uwolnienia się. Dodatkowo spożywanie fragmentów lepu może prowadzić do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych.
Jeszcze bardziej niepokojące jest stosowanie silnych lepów na gryzonie – takie metody są skrajnie niehumanitarne i budzą sprzeciw ekologów oraz miłośników zwierząt.
Prawo we Wrocławiu a stosowanie lepów – co trzeba wiedzieć?
Ekostraż przypomina mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska o obowiązujących przepisach:
- Używanie lepów na owady na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony (np. siatki o drobnych oczkach) jest zabronione zgodnie z art. 54 ust. 1 pkt 16 Ustawy o ochronie przyrody i traktowane jako wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł.
- Doprowadzenie do śmierci kręgowych zwierząt (ptaków czy ssaków) przez przyklejenie ich do lepu stanowi przestępstwo według art. 35 ust. 1 w związku z art. 33 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt i grozi karą do 3 lat więzienia.
Mieszkańcy korzystający z lepów wewnątrz pomieszczeń powinni zadbać o zabezpieczenie okien moskitierami lub siatkami, aby przypadkowo nie złapać nietoperza czy ptaka podczas polowania na owady.
Na podst. UM Wrocław
Autor: krystian