Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu podsumowali rok 2017 pod kątem naruszeń w ruchu drogowym mających wpływ na bezpieczeństwo. Do kategorii naruszeń, które wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu należy zaliczyć bezsprzecznie przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami. Prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, dlatego też policjanci tutejszej jednostki w toku codziennej służby dokonują pomiarów prędkości, a w przypadku ujawnienia naruszeń stosują środki przewidziane prawem. W 2017 roku Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP we Wrocławiu zatrzymali 872 sztuki prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Drugą kategorią, na którą należy zwrócić uwagę, są obowiązkowe odblaski dla pieszych. Przypominamy że od 31 października 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.
W przepisie ustawodawca przewidział wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Poruszana kwestia jest niezwykle ważna ze względów bezpieczeństwa – po zmroku ubrany w ciemny strój pieszy jest widoczny przez kierującego pojazdem z odległości ok. 40 metrów . Zastosowanie elementu odblaskowego sprawia, że osoba piesza jest widoczna nawet ze 150 metrów .

Z uwagi na dużą ilość zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, szczególną uwagę w toku codziennej służby policjanci zwracali zatem na naruszenie przepisów ruchu drogowego polegające na nieużywaniu przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

Przez cały miniony rok wrocławscy policjanci ujawnili 610 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Policjanci apelują i zachęcają pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Podkreślić należy, że koszty zakupu elementów odblaskowych są znikome natomiast koszty leczenia ofiar wypadków są zdecydowanie wyższe, wręcz trudne do oszacowania. Przepis zatem może ocalić życie wielu użytkownikom dróg. Pamiętajmy więc „ODBLASKI RATUJĄ ŻYCIE”.

Policjanci w 2017 roku w 351 przypadkach rażącego lekceważenia przepisów ruchu drogowego odstąpili od zastosowania postępowania mandatowego na rzecz skierowania wniosku do sądu  i orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.