„Świadomy senior to bezpieczny senior” pod takim hasłem odbyło się spotkanie z mieszkańcami, zorganizowane przez wrocławskich policjantów. Tym razem rozmawiano o bezpieczeństwie osób starszych, w tym m.in. jak nie dać się oszukać metodą na tzw. wnuczka, policjanta, pracownika administracji itp., a także innych zagrożeniach. W spotkaniu z seniorami uczestniczył Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Wrocław-Śródmieście podinsp. Arkadiusz Tkaczyk.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z komisariatu na wrocławskim Śródmieściu, spotkali się z mieszkańcami, by rozmawiać o lokalnym bezpieczeństwie. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w siedzibie Koła Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej był Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Wrocław-Śródmieście podinsp. Arkadiusz Tkaczyk. Wydarzenie to było częścią cyklu debat społecznych pod nazwą "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ" organizowanych przez policjantów na terenie całego kraju.

Policyjni prelegenci oprócz rozmów o bezpieczeństwie, skupili się również na przekazaniu uczestnikom spotkania metod zapobiegania bądź unikania przestępstw, które sprawcy dokonują na szkodę osób starszych. Rozmawiali m.in. o oszustwach metodą na wnuczka, policjanta, inkasenta itp. Podczas tych przestępstw oszuści bardzo często wykorzystują ufność seniorów i pozbawiają ich niejednokrotnie oszczędności całego życia. Jeden z zatrzymanych w ostatnim czasie przez wrocławskich policjantów oszust, posługiwał się nawet podrobioną służbową legitymacją.

Dlatego też podczas organizowanych debat, prawdziwi policjanci zawsze starają się prezentować autentyczną odznakę i legitymację służbową uczestnikom, informując jednocześnie osoby starsze, jak powinno się zareagować przy próbie takiego oszustwa.

Policja przypomina, że w każdym przypadku, w którym mamy wątpliwości, co do prawdziwej tożsamości interweniujących policjantów, czy składających nam wizytę, pracowników innych instytucji, możemy skontaktować się z Policją i potwierdzić fakt interwencji oraz zweryfikować tożsamość osób.

Podczas debaty rozmawiano również o nowych platformach wymiany informacji społeczeństwa z Policją, czyli o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacjach Moja Komenda oraz BLISKO. Pierwsza platforma służy do zgłaszania najbardziej społecznie uciążliwych problemów m.in. stwierdzanych przekroczeń dozwolonej prędkości przez kierowców, aktów wandalizmu, nieprawidłowego parkowania, dzikich wysypisk śmieci, złej organizacji ruchu drogowego i inne wskazane na portalu Mapy. Natomiast aplikacja Moja Komenda pozwala m.in. na błyskawiczne znalezienie najbliższej jednostki Policji, w tym kontaktu do dzielnicowego obsługującego nasz rejon miejsca zamieszkania, a aplikacja BLISKO informuje nas poprzez krótkie wiadomości tekstowe o najważniejszych wydarzeniach i zagrożeniach w ruchu.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak