Wrocławski policjant spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Nr 9 mieszczącym się przy ul. Krajewskiego 1 we Wrocławiu. Prelekcja dotyczyła odpowiedzialności prawnej osób nieletnich oraz bezpieczeństwa nastolatków. Policjant rozmawiał z młodzieżą o negatywnych skutkach zażywania substancji odurzających, o bezpieczeństwie w sieci oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Zajęcia profilaktyczne organizowane przez wrocławskich policjantów zawsze są świetną okazją do rozmowy z młodzieżą na tematy związane z bezpieczeństwem. Tym razem podczas spotkania z uczniami policjant omówił zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną, cyberzagrożeniami i skutkami zażywania substancji odurzających.

 

Uczniowie poznali granice kształtującej się już w ich przypadku odpowiedzialności prawnej. Policjant wyjaśnił wybrane zagadnienia z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, między innymi czym jest demoralizacja oraz opowiedział uczniom o środkach wychowawczych stosowanych przez sąd rodzinny. Podczas spotkania rozmawiano o konkretnych przykładach zdarzeń, które mogą mieć miejsce na szkolnym korytarzu lub podwórku, a o których uczniowie powinni powiadomić wychowawcę albo Policję. 

 

Funkcjonariusz rozmawiał również z młodzieżą na temat przestępstw, które można popełnić przy pomocy nowoczesnych technologii. Policjant ostrzegał przed bezprawnym dostępem do czyjegoś nośnika informacji, znieważeniem za pomocą środków masowego komunikowania, oszustwami, stosowaniem gróźb karalnych oraz przed innymi cyberprzestępstwami. Poprosił uczniów o rozwagę w sieci oraz o to, aby nie wpisywali lekkomyślnie swoich danych osobowych do internetowych formularzy.

 

W drugiej części zajęć uczniowie usłyszeli o szkodliwości zażywania środków odurzających. Dotyczy to zarówno skutków zdrowotnych jak i konsekwencji prawnych, które są następstwem posiadania substancji zabronionych.

 

Na zakończenia spotkania wszyscy uczniowie otrzymali opaski "stop uzależnieniom".