Wczoraj właśnie pod takim hasłem policjanci Zespołu Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zorganizowali konferencję z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dyrektorami szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, wychowawcami oraz przedstawicielami kadry pedagogicznej. Wzięli w niej udział także strażnicy miejscy i funkcjonariusze Policji, sędzia rodzinny oraz kurator sądowy. Tematem było omówienie problemów wychowawczych, z jakimi na co dzień borykają się rodzice, opiekunowie oraz wychowawcy z placówek oświatowych.

Funkcjonariusze na co dzień spotykający się z młodzieżą podczas podejmowanych przedsięwzięć profilaktycznych, wspólnie z zaproszonymi prelegentami oraz gośćmi szukali odpowiedzi na to jak przeciwdziałać przestępczości i demoralizacji osób nieletnich.

Moderatorem konferencji była mł. asp. Justyna Szeglowska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dyrektorzy szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, wychowawcy i przedstawiciele kadry pedagogicznej, strażnicy miejscy i policjanci.

Jako pierwszy głos zabrał sierż. Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, który przedstawił aktualną statystykę dotyczącą tematu konferencji. Funkcjonariusz omówił czyny, za które najczęściej zatrzymywane są osoby nieletnie w podziale na wrocławskie komisariaty oraz w ujęciu demograficznym.

Następnie głos zabrała Pani Sylwia Krajeńska, sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Śródmieścia. Pani sędzia przedstawiła katalog środków wychowawczych i poprawczych, którymi dysponuje sąd rodzinny, a należą do nich między innymi: upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, ustanowienie nadzoru odpowiedzialnego rodziców lub opiekuna, ustanowienie nadzoru organizacji, nadzór kuratora, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Kolejnym prelegentem była Pani Iwona Bąk, kurator sądowa, która omówiła Rolę i zadania kuratora sądowego w prowadzeniu procesu zmian w resocjalizacji nieletnich. Pani kurator przedstawiła założenia i funkcjonowanie środka wychowawczego w postaci zastosowanego nadzoru kuratora oraz opowiedziała o trudnej i bardzo potrzebnej pracy kuratorów sądowych i kuratorów społecznych.

Kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień lek. Mikołaj Trizna przedstawił wszystkim zgromadzonym problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Lekarz terapeuta omówił uzależnienia od alkoholu i substancji odurzających, w tym środków przeciwbólowych oraz scharakteryzował osoby zgłaszające się na terapię. Wskazano ponadto szkodliwe skutki zażywania substancji zabronionych, w tym również marihuany, błędnie uważanej przez młodzież za nieszkodliwą.

Rolę Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii omówiła Pani Wioletta Lewandowska, Wicedyrektor MOS Nr 2 we Wrocławiu, która wyjaśniła, w jakich przypadkach dziecko powinno trafić do Ośrodka. Każdy przypadek zagrożenia niedostosowaniem społecznym i demoralizacją oraz uzależnieniem powinien wzbudzić reakcję rodziców lub szkolnych pedagogów. W ośrodkach wychowankowie mają szansę na stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy w oparciu o indywidualne podejście.

Problemy wieku nastoletniego przedstawiła Pani psycholog Katarzyna Nowak w prezentacji pod nazwą „Nastolatkiem być - młodzież w obliczu kryzysu adolescencyjnego”. Pani psycholog w swoim wystąpieniu przedstawiła trudne momenty dorastania, dylematy i problemy, przed którymi stoi współczesny nastolatek.

Jako ostatni głos zabrał przedstawiciel Straży Miejskiej Wrocławia, Pan Grzegorz Muchorowski. Poruszył on jeden z najbardziej współczesnych tematów, jakim są cyberzagrożenia. „Internet, jako przestrzeń publiczna” to tytuł wystąpienia, z którego uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nieustanne bycie on-line. Młodzież bardzo często nie jest w pełni świadoma tego, że Internet jest przestrzenią publiczną, a nie prywatną. Zamieszczenie treści oraz zdjęć na ogólnodostępnych kontach portali społecznościowych powinno wiązać się z dużą ostrożnością i ewentualnym nadzorem rodzicielskim.