W ostatnim czasie oszuści na terenie powiatu wrocławskiego i wałbrzyskiego próbowali wyłudzić pieniądze od kilku osób starszych, podając się za członka rodziny lub za policjanta CBŚP. Sprawcy twierdzili, że konta bankowe tych osób są zagrożone. Dzięki czujności i wiedzy o sposobach działania przestępców, ośmiu seniorów nie straciło swoich oszczędności. To również skuteczne działania pracowników banku, którzy w porę zareagowali i ustrzegli seniorów przed utratą swoich oszczędności. Dolnośląscy policjanci apelują o ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i otoczenie troską przez rodzinę i przyjaciół swoich bliskich oraz osób samotnych z sąsiedztwa.

Coraz częściej osoby starsze nie dają się oszukać m. in. tzw. „wnuczkom”, fałszywym administratorom lub też fałszywym funkcjonariuszom. To zapewne efekt kampanii informacyjnych realizowanych przez dolnośląską Policję. Nadal jednak odnotowujemy przypadki tego typu przestępstw, gdzie w wyniku oszustwa pokrzywdzonymi stają się osoby starsze.

Na przestrzeni ostatnich dni wrocławscy seniorzy zachowali się bardzo czujnie, podejrzewając działania oszustów.  Jak ustalili wrocławscy policjanci osoby dzwoniące do seniorów przedstawiały się za funkcjonariuszy CBŚP informując o tym, że ich konta bankowe są zagrożone. W większości przypadków osoby starsze słysząc takie słowa natychmiast się rozłączały, czym uniknęły zagrożenia. W jednym przypadku 85-letnia mieszkanka Wrocławia odebrała taki telefon. Po rozmowie udała się do banku, aby wybrać swoje oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych. Na szczęście w tym przypadku czujni okazali się pracownicy banku, którzy w porę zareagowali. Dzięki ich postawie kobieta nie poniosła żadnych strat

Kolejny przypadek miał miejsce w Wałbrzychu. Do 78-letniej wałbrzyszanki zadzwonił telefon. Podająca się za córkę rozmówczyni poinformowała, że ma problemy rodzinne i finansowe, a także potrzebuje jak najszybciej 30 tysięcy złotych. Czujna 78-latka po zakończeniu rozmowy powiadomiła Policję oraz bank o próbie wyłudzenia pieniędzy. Pracownicy placówki bankowej także niezwłocznie zareagowali i zgłosili sprawę funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Niestety pomimo wielu zatrzymań nadal pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowie telefonicznej często podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca. Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami.

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

Źródło:
KWP we Wrocławiu